Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Gertruda

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 4 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię germańskie złożone z członów: ger- (gari, goc. gairu) ?oszczep, dzida i -trude (drudi) ?wierny, drogi, miły. Formą skróconą tego imienia jest Gerda i Truda. W Polsce imię znane od średniowiecza, nosiła je córka Henryka Brodatego. Poświadczone jest w formach: Gertruda, Girtruda. Jako zdrobnienie używana była forma Gierka.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Gertruda to typ kobiety żądnej władzy. Gertruda to osoba opanowana i perfekcyjna. Nie lubi narzucać się innym. Jest wymagająca wobec ludzi, a także wobec siebie. Czasami jest przykra dla otoczenia i potrafi dokuczać całkowicie bez powodu. Stale pracuje nad tym, aby osiągnąć stabilizację w życiu. Lubi gustowny ubiór.

Znaczenie imienia Gertruda

Patron: GERTRUDA Z NIJVEL Urodziła się w roku 626 jako córka Pippina z Landen i św. Idubergi, założycielki klasztoru żeńskiego w Nijvel (Brabancja). Zdobyła tam wysokie wykształcenie humanistyczne i teologiczne. W r. 1281 udarowana została pierwszą rzec można ? wstępną wizją, po której nastąpił długi szereg łask mistycznych. Gertruda zatrudniona w skryptorium, a dla słabego zdrowia niejednokrotnie zwalniana z chóru, cieszyła się teraz nieustannymi nawiedzeniami łaski, które uczyniły zeń jedną z największych mistyczek chrześcijańskich. Gertruda umarła 13 lub 17 listopada 1302 (1301) r. w wieku lat czterdziestu pięciu, ale pierwsze zatwierdzenie jej święta datuje się dopiero w 1606 roku. Następują potem dalsze zezwolenia na oddawanie jej czci liturgicznej, dawane różnym zgromadzeniom i krajom. Dodajmy tu jako swego rodzaju ciekawostkę, iż w r. 1606 pozwolenie takie udzielone zostało klasztorom Meksyku: Gertruda zaś równocześnie ogłoszona została patronką Indii Zachodnich (Ameryki). Na cały Kościół święto rozciągnięte zostało w r. 1739 i to na prośbę Augusta II, króla Polski i elektora saskiego. Obchodzone je 16 listopada, potem 15 tegoż miesiąca. W r. 1932 przywrócono termin pierwszy, który zachowano także przy reformie kalendarza liturgicznego w r. 1969.

Kolor: zielony

Kamień: szmaragd





system komentarzy zapewnia Disqus