Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Fabian

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię łacińskie, utworzone od nomen gentilicium Fabius za pomocą sufiksu -anus (Fabianus). Z kolei nomen gentilicium Fabius pochodzi od wyrazu pospolitego faba,ae ?bób. Jako cognomen oznaczało więc ?rolnika znanego z uprawy bobu. Cały proces imieniotwórczy przebiegał następująco: wyraz pospolity faba,ae -bób; Fabius cognomen, które stało się imieniem rodu: Fabianus ?należący do Fabiusa. W Polsce imię to notowane w formie Fabijan, Pabijan, Fabijanek, Fabijanko. W I połowie XIX wieku zanika, utrzymuje się w kręgach zakonnych. Od imienia Fabijan pochodzą nazwiska: Fabian, Fabianowicz, Fabiański, Fabiś, Fabiszkiewicz oraz nazwa miejscowa Pabianice.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Osoba o imieniu Fabian jest wybuchowa i zadziorna. Bardzo nie lubi, gdy ktoś żartuje na jego temat. W pracy oraz w życiu osobistym jest uczciwy, pragnie zawsze mieć czyste sumienie. Kiedy się zdenerwuje i rozgniewa nie zważa na to, jakie mogą być tego konsekwencje.

Znaczenie imienia Fabian

Patron: FABIAN, PAPIEŻ I MĘCZENNIK Na Stolicę Piotrową wstąpił po Anterosie w styczniu 236 roku. W sześćdziesiąt lat później Euzebiusz będzie opowiadał, iż stało się tak dla szczególnego wydarzenia: Fabian, który znalazł się na zebraniu kleru i ludu, zwołanego w celu wyboru papieża, nie był przewidziany na kandydata, ale niespodziewanie na jego głowie spoczął gołąb; wszyscy odczytali to oczywiście za widomy znak Boży. Jakkolwiek by było, te i tym podobne opowiadania, pośród których wspominano Fabiana, świadczyły o trwałej pamięci, jaką pozostawił po sobie. W rzeczy samej, rządząc przez czternaście lat w okresie względnego spokoju, papież ten zasłużył się wielce w dziele umocnienia i przeorganizowania Kościoła rzymskiego. Zajął się też troskliwie cmentarzami chrześcijański. On to podzielił miasto na siedem diakonii i powierzył je zorganizowanym ekipom duchownych. Jemu też Kościół zawdzięcza uszeregowanie stopni wiodących do kapłaństwa, które przetrwało aż do naszych czasów. Posiadamy wreszcie dowody na to, że kontaktował się żywo i autorytatywnie z innymi Kościołami, zwłaszcza afrykańskim i aleksandryjskim. Kiedy za Decjusza wybuchło nowe prześladowanie, Fabian rychło stał się jego ofiarą. Zginął w więzieniu lub na arenie 20 stycznia 250 roku. Pochowano go na cmentarzu Kaliksta. Tam to słynny archeolog De Rossi odkrył w 1854 r. płytę nagrobną z jego imieniem, wypisanym po grecku. Natomiast w 1915 znaleziono w bazylice św. Sebastiana sarkofag papieża z napisem, pochodzącym z X w.

Przysłowie: "Fabian i Sebastian, gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą"

Kolor: szary

Kamień: sodalit





system komentarzy zapewnia Disqus