Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Maciej

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 5 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię pochodzenia hebrajskiego ?Mattatyah, zgrecyzowane na Mattias (Matthias). Jest to jedno z bardziej popularnych imion męskich w Polsce od czasów średniowiecznych. Poświadczone jest od 1293 r. w postaciach: Maciej, Maciek, Matyjasz, Matysz, Maciejaszek, Maciejek, Maciejko, Maćko, Maćk, Matwiej, Mącisz, Maciasz, Macioszka, Matusz. W Polsce z imieniem tym łączy się przysłowie: święty Maciej zimę traci albo ją bogaci. Od imienia Maciej pochodzą nazwiska: Maćko, Maćkowiak, Maciejewicz, Mackiewicz, Maciejowski, Maciejewski, Maćkowski, Maciesza, Mach, Machnik, Machowski, Matyasz, Maciejasz, Matyanek, Matyaszek, Matysek, Matejko, a także nazwa miejscowa Maciejowice.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Maciej jest szlachetny, dobry, obrotny i przeważnie spokojny, bardzo rzadko się denerwuje. Lubi zmiany, dość często zmienia miejsce zamieszkania lub pracę. Uwielbia dalekie podróże. Ma zmysł dobrego organizatora, dzięki czemu jego wycieczki zazwyczaj się udają i powraca z nich pełen wrażeń i dobrego zarobku. Maciej lubi młode kobiety i przygody miłosne, uznaje wolną miłość. Zależy mu na przyjaźni oraz dobrym towarzystwie.

Znaczenie imienia Maciej

Patron: MACIEJ, APOSTOŁ Jedyny raz pojawia się w Dziejach Apostolskich, kiedy apostołowie zebrani po Wniebowstąpieniu Pańskim postanawiają dopełnić liczby dwunastu i na miejsce samobójcy Judasza obrać kogoś, kto od początku był z Panem i kto dzięki temu mógłby stać się świadkiem zmartwychwstania. Los padł na Macieja. Nie wiemy, gdzie pracował, gdzie i w jaki sposób umarł. Wolno przypuszczać, że Maciej zmarł śmiercią naturalną. Posiadaniem jego grobu szczyciły się kościoły Rzymu, Padwy i Trewiru. Różne były terminy czczenia jego pamięci: 4 marca, 9 sierpnia, 24-25 lutego. Obecnie wspomina się go 14 maja.

Przysłowie: "Kiedy Gromniczna zimę traci, to święty Maciej ją wzbogaci"

Kolor: ceglasty

Kamień: karneol





system komentarzy zapewnia Disqus