Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Maksymilian

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię pochodzenia łacińskiego ?Maximilianus. W Polsce pojawia się dość późno. Niewielki wzrost popularności pojawił się po kanonizacji o. Maksymiliana Marii Kolbego. Jako skrócona forma funkcjonuje (podobnie jak w j. francuskim i niemieckim) postać Maks.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Maksymilian to mężczyzna, któremu życie sprzyja. Jest człowiekiem szczęśliwym, ma dobrą żonę, zdolne dzieci, zajmuje wysoką pozycję społeczną. Inteligentny, dobry, kulturalny, pracowity i uzdolniony przywódca. Ma uznanie wśród społeczeństwa oraz szacunek bliskich. Maksymilian to człowiek odważny, wrażliwy na krzywdę innych. Chętnie pomaga ludziom. Troszczy się o rodzinę, wspaniale prowadzi dom. Dobry jako mąż i ojciec, jest również wzorowym gospodarzem.

Znaczenie imienia Maksymilian

Patron: MAKSYMILIAN MARIA KOLBE Urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. Na chrzcie św. otrzymał imię Rajmund. W 1907 r.wstąpił do małego seminarium franciszkańskiego we Lwowie. W trzy lata później rozpoczął tamże nowicjat i wtedy właśnie otrzymał zakonne imię Maksymilian. Po nowicjacie kończył jeszcze we Lwowie studia średnie, potem (1912) udał się do Rzymu, gdzie na Gregorianum i Seraphicum studiował filozofię oraz teologię i uzyskał tytuł doktora. W tym też czasie złożył uroczystą profesję i przybrał imię Maria. W 1918 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Na krótko przedtem, przejęty gorliwością i kultem Niepokalanej, założył główne dzieło swego życia ? Milicję Niepokalanej, stowarzyszenie ludzi oddanych bez reszty apostolstwu pod patronatem Marii. W lipcu 1919 r. wrócił do kraju. Przez jakiś czas uczył teraz kleryków franciszkańskich w Krakowie, równocześnie jednak szerzył Milicję, a od stycznia 1922 r. wydawał jej organ Rycerz Niepokalanej. W jesieni tego roku przeniósł wydawnictwo do Grodna i zaopatrzył we własną drukarnię. W pięć lat później zaczął tworzyć zupełnie nowy ośrodek w Teresinie pod Warszawą, gdzie nie tylko kontynuował wydawanie Rycerza , ale także stworzył miejsce dla licznie napływających powołań zakonnych i zainicjował Małe Seminarium Misyjne. Niepokalanów ? bo taką nadał klasztorowi nazwę ? rychło zaczął promieniować, a po wyjeździe o. Maksymiliana do Japonii (1930) wypuszczać także w świat kilka nowych czasopism oraz Mały Dziennik. Wyprawa na Wschód miała na celu podobną akcję. Jakoż w maju 1930 w Nagasaki ukazuje się japońska odmiana Rycerza, a wkrótce potem na przedmieściach miasta powstaje nowy japoński Niepokalanów. Następne ośrodki nasz święty planował utworzyć w Szanghaju i w Indiach, ale brak sił nie pozwolił na realizację tych zamiarów. W r. 1936 o. Maksymilian wrócił do Polski i objął rządy w Niepokalanowie. Podjął z kolei kroki zmierzające do otwarcia ośrodków w Belgii i na Łotwie. Tymczasem nadeszła przeczuwana wojna. 19 września pamiętnego 1939 r. Niemcy aresztowali o. Maksymiliana i wraz z garstką zakonników wywieźli do Łambinowic, a następnie do Ostrzeszowa. Zwolnili wszystkich 8 grudnia tegoż roku. Po raz drugi ojciec Maksymilian został aresztowany w lutym 1941 roku. Przez kilka miesięcy przebywał w Warszawie na Pawiaku, natomiast w maju przewieziono go do Oświęcimia. Tam pod koniec lipca wielki sługa Marii ofiarował się na śmierć głodową za ojca rodziny, którego objęło dziesiątkowanie zarządzone jako sankcja za ucieczkę więźnia. Dobity zastrzykiem trucizny w dniu 14 sierpnia o. Maksymilian dopełnił swej heroicznej ofiary.

Przysłowie: "Na świętego Maksymiliana podaj palto dla pana"

Kolor: czerwony

Kamień: rubin





system komentarzy zapewnia Disqus