Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Tomasz

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 22 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię to wywodzi się z języka aramejskiego od słowa toma ?bliźniak (por. gr. didymos). W piśmiennictwie greckim występują formy: Thomas lub Didymos. Z greki imię dostało się do łaciny, a stąd do innych języków. W Polsce imię występuje od czasów średniowiecznych. Formy spieszczone to : Tomaszek, Tomcio, Tomek, Tomuś, Tom. W języku polskim identyfikowano to imię z rodzimym Tomisław (torniti ?męczyć). Od imienia tego pochodzą nazwiska: Tomaszek, Tomaszkiewicz, Tomaszewski, Tomaszkowicz, , Tomaszczyk, Tom, Toma, Tomik, Tomowicz, Tomicki, Tomek, Tomków, Tomkowicz, Tomczyk, Tomczak, Tomczyński, Tomasik, Tomaszek, Tomaszko, Tomankowski, Tomala, Choma, Chomicz, Chomecki, Chomicki, Chomiszewski.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Tomasz to mężczyzna inteligentny, szlachetny, kulturalny i bardzo subtelny. Ma talent organizatorski i szybko odnosi sukces. Jednoczy sobie ludzi i wciąga ich do różnych zadań zawodowych i publicznych. Wcześnie zakłada rodzinę, wywiązuje się z obowiązków męża i ojca. Kocha tylko swoją żonę, ma szacunek do rodziców. Jest miłośnikiem przyrody, lubi wycieczki i książki. Ma skłonności do nadużywania alkoholu oraz gier hazardowych.

Znaczenie imienia Tomasz

Patron: TOMASZ, APOSTOŁ Pojawia się w czterech biblijnych wykazach apostołów. W samej Ewangelii Tomasz ukazuje się ze swą gotowością pójścia razem z Jezusem na śmierć. Potem w czasie pożegnalnej mowy w Wieczerniku, odzywa się z całą naiwną prostotą : "Panie, nie wiemy, dokąd idziesz, jak więc możemy znać drogę?". Wieczorem w dzień zmartwychwstania nie ma go wśród zebranych uczniów. Gdy relacjonują mu ukazanie się Pana, okazuje się sceptykiem i żąda namacalnego dowodu: chce sam zobaczyć i dotknąć Jego ran. W osiem dni później przestaje być "niewiernym" i we wspaniałym okrzyku wyznaje swą wiarę. W wyznaniu tym jako pierwszy nazywa Jezusa Panem i Bogiem. Po rozproszeniu apostołów niósł Dobrą Nowinę Partom. Wspomina się o jego śmierci w Kalaminie, w Indiach. O jego męczeństwie tamże poniesionym opowiada zresztą tradycja szeroko rozpowszechniona już w IV stuleciu. Niektórzy utrzymują, że działał w państwie króla Gundafara, a męczeństwo poniósł w Mailapur, położonym koło dzisiejszego Madras. Wspomina się go 3 lipca.

Przysłowie: "Na świętego Tomasza wyrasta w polu pasza"

Kolor: błękitny

Kamień: Lapis-lazuli





system komentarzy zapewnia Disqus