Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Ambroży

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię wywodzące się od rzymskiego cognomen Ambrosius, pochodzącego z języka greckiego, od przymiotnika ambrosius "nieśmiertelny". W mitologii greckiej bogowie spożywali ambrozję (gr. ambrosia), pokarm dający im wieczną młodość i nieśmiertelność. W Polsce imię to poświadczone jest w źródłach od 1425 roku. Znane było w formach: Ambroż, Ambroży, Ambrożek, Ambrożko, Jambroży, Brożman. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Ambrożyc, Ambrożyk, Ambroziak, Ambrożewicz, Jamroz, Brożek. Wielu świętych i błogosławionych nosiło to imię, przeważnie interesują oni tylko historyków Kościoła.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Osoba o tym imieniu posiada wiele talentów. Ma dar szybkiej nauki obcych języków, jest ambitny, opanowany. Czasem zbyt surowy dla ludzi. Ma fajne poczucie humoru, potrafi dobrze się bawić w towarzystwie. Nie lubi krytyki ani uwag pod swoim adresem. Zwykle ma silną osobowość i opinię autorytetu moralnego. W pracy niełatwo go zadowolić, toteż woli działać samodzielnie. Nie jest najlepszym ojcem.

Znaczenie imienia Ambroży

Patron: AMBROŻY, BISKUP MEDIOLANU I DOKTOR KO¦CIOŁA (ur. około 335 r., zm. 397). Był jeszcze katechumenem i jako zarządca Ligurii i Emilii piął się po szczeblach kariery urzędniczej, kiedy nieoczekiwanie lud wybrał go na biskupa Mediolanu. Tak więc po przyjęciu chrztu 7 XII 374 r. został głową Kościoła w mieście, które w ówczesnym cesarstwie posiadało wielkie znaczenie. Ale działalność nowego, tak nieoczekiwanie wybranego biskupa, nie ograniczała się do tego miasta. Rychło zaczął wywierać wpływ na przebieg sporów dogmatycznych, a równocześnie zjednał sobie szacunek władzy państwowej , u której kilkakrotnie interweniował na rzecz religii. Z cesarzem Teodozjuszem żył w wielkiej przyjaźni, a w roku 390 skłonił go do publicznej pokuty za rzeź Tesaloniczan. Pełen zasług i trudów zmarł 4 kwietnia 397 roku. W tym dniu przypadał wówczas Wielki Piątek. Toteż wbrew starochrześcijańskiemu zwyczajowi pamiątkę tego świętego obchodzono nie w dzień narodzin, ale w rocznicę jego konsekracji biskupiej 7 grudnia.

Przysłowie: "Na święty Ambroży trzymaj dobre kozy.Ambroży w grudniu uprawia ugory.Na święty Ambroży poprawią się mrozy"

Kolor: grafitowy

Kamień: hematyt





system komentarzy zapewnia Disqus