Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Agata

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 3 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię żeńskie do języka polskiego, jak i do wielu języków europejskich, przeszło z łaciny kościelnej, gdzie brzmiało Agatha. Do łaciny weszło z języka greckiego, gdzie miało postać Agathe. W greckim było też imię Agathós. Formalnie jedno i drugie to przymiotniki na r. męski i żeński, które znaczą ?dobry i dobra. Niektórzy uczeni przypuszczają, że imiona te powstały wtórnie z imion złożonych typu Agathódóros, Agathokles itp. przez skrócenie. W Polsce używane już w XIII w. w postaci Agata, a w XIV w. też Jagata. Z tej postaci wywodzi się postać skrócona Jaga. Używane zdrobnienie to Agatka. W średniowieczu pewne rozpowszechnienie zyskała inna postać tego imienia wywodząca się z Rusi (a tam wprost z greki): Agafija, Hafija, Oafija, Ohafija. Nosiła je, między innymi, pochodząca z Rusi żona ks. Konrada Mazowieckiego. Stąd forma zdrobniała Ofka.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Z greckiego słowa Agata oznacza agathe czyli osoba dobra, szlachetna, wspaniała. Osoba o imieniu Agata jest uzdolniona artystycznie. Posiada talent do rozwijania talentu literackiego. Ma wspaniałe poczucie humoru. Lubi dbać o swój wygląd. Jest patronką Sycylii, Katanii oraz pielęgniarek i zawodów związanych z ogniem: kominiarzy, ludwisarzy, odlewników.

Znaczenie imienia Agata

Patron: ¦w. Agata, męczenniczka z Katanii (Sycylia). Torturowana i zamordowana przez Rzymian prawdopodobnie w 250 roku, w okresie prześladowania chrześcijan za panowania ces. Decjusza.

Przysłowie: "W dzień Agaty, jeśli słonko przez okienko zajrzy do chaty,to wiosenka na świat pogląda zza zimowej kraty"

Kolor: beżowy

Kamień: agat

system komentarzy zapewnia Disqus