Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Anastazja

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 3 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię żeńskie pochodzenia grecko-chrześcijańskiego. Jako wyraz pospolity anastasis znaczy "powstanie, zmartwychwstanie". W charakterze imienia Anastasis kryła się zapewne aluzja do Zmartwychwstania Chrystusa. W Polsce nie było częste, chociaż poświadczone jest od 1220 r. Oczywiście przyszło do nas z łaciny kościelnej. Pierwotnie miało w Polsce postać: Anastazy ja i Nastazyja (bardziej ludowe). Częstsze natomiast było na Rusi, gdzie zwłaszcza w postaciach zdrobniałych Nastka i Nastia, są jego liczne poświadczenia. Imię to bywa w Polsce używane i dzisiaj (choć rzadziej). Formy skrócone i zdrobniałe to : Nastka, Nastusia, Stazyjka (gwarowe, np. na ¦ląsku). ¦więte męczenniczki tego imienia występują w starych martyrologiach stosunkowo często, najwyraźniej nie miały szczęścia do pomników pisanych, które by jasno świadczyły o ich życiu i męczeństwie. Wzmianki o Anastazjach są zazwyczaj zwięzłe mało jasne i do określenia wyrazistych sylwetek niewystarczające. Niektóre otaczano dość żywą czcią, wzmaganą wskutek późniejszych legend.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Imię to pochodzi z języka starogreckiego. Dużą uwagę przywiązuje do rozwijania własnej inteligencji, wiedzy ogólnej, dlatego ceni podróże. Jest to osoba kulturalna, subtelna, ale często kapryśna. Jeśli coś postanowi, to trzyma się tego. Jest osobą pracowitą. Ceni sobie dobry i modny ubiór, jest zmienna w miłości. Jako matka jest bardzo troskliwa.

Znaczenie imienia Anastazja

Patron: św. Anastazja Rzymianka, Patrycjuszka

Kolor: błękitny

Kamień: kryształ górski

system komentarzy zapewnia Disqus