Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Danuta

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię litewskie, w Polsce dosyć popularne. Imię to nosiła córka Kiejstuta, żona księcia Janusza Mazowieckiego, która na chrzcie otrzymała imię Anna. Etymologia imienia jest trudna do wyjaśnienia. Element -ut pełni funkcję zdrabniającą. Człon pierwszy łączyć można z nazwiskami litewskimi: Danejko, Danejkowicz (por. nazwa miejscowa Daneikai), które mogą być utworzone od ruskiej postaci imienia Daniel, Daniło. W dokumentach staropruskich znaleziono imiona Danickie, Donike i z tymi to chyba imionami trzeba zestawiać Danutę. To tylko pewne ogniwo w tłumaczeniu imienia Danuta, całkowite wyjaśnienie jeszcze nie jest możliwe. Na popularność tego imienia wpłynęła powieść Henryka Sienkiewicza "Krzyżacy". Formy zdrobniałe to Danusia, Danuśka, a formą skróconą jest Danka.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Znaczenie imienia Danuta

Patron: Osoba o tym imieniu jest wrażliwa, pracowita, posiada duża kulturę osobistą. Wiele czyta i studiuje. Ma dużo energii i temperamentu. Nie przywiązuje uwagi do małżeństwa i domowego ogniska. Lubi atrakcje miłosne. Często bywa niepewna siebie niepewna siebie i pełna wahań nastroju. Stale potrzebuje zapewnień, że wszystko będzie dobrze.

Przysłowie: "Oj, Dana, Dana,I towarzysza lubisz, i pana"

Kolor: pomarańczowy

Kamień: bursztyn

system komentarzy zapewnia Disqus