Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Elżbieta

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 8 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię hebrajskie Elisheba z grupy imion teoforycznych z elementem el- "Bóg". Całość interpretować można jako ?"Bóg moją przysięgą". Do Europy przyszło wraz z chrześcijaństwem. W źródłach polskich imię poświadczone od XIII wieku w formach: Elizabeth, Eizebeth, Elżbieta (od 1393 roku), Elżbiejta, Alżbieta, Helżbieta, Alżbjeta, Elizabeta, Heliżabeta, Alizabeth, Elzabeth. Formy spieszczone to : Bieta, Elza, Elze, Eliza (np. Orzeszkowa), Halżka, Żbieta, Elżka, Elunia, Elżunia, Hala, Halka. Od imienia tego (w formie góralskiej Hala, Halka) pochodzi nazwisko Halczyn.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Każda kobieta jest kobieta dystyngowaną i pełną klasy, o dużej kulturze osobistej. Potrafi rozkazywać, w razie potrzeby wykazując dużo sprytu. Jest bardzo opanowana i nie łatwo ulega wpływom. Swoje całe życie postępuje tajemniczo, nie ujawniając swoich osobistych spraw. W stosunku do obranej idei jest lojalna. Na zewnątrz jest istotą pełną majestatu, chodzącą z wysoko uniesioną głową. Lubi być otaczana przez mężczyzn. Lubi teatry i muzykę poważną. Jest lojalna. Uwielbia piękne krajobrazy. Rzadko uzewnętrznia swoje odczucia, raczej nadrabia miną. Podobnie jest u niej i w miłości.

Znaczenie imienia Elżbieta

Patron: ELŻBIETA Z TURYNGII (ELŻBIETA WĘGIERSKA) Urodziła się w r. 1207 w Bratysławie lub na zamku Saros Patak jako trzecie dziecko Andrzeja II, króla Węgier. Rychło przyobiecano ją dla syna Hermana, landgrafa Turyngii, który szukał w ten sposób poparcia w swej nieco trudnej sytuacji politycznej. Toteż w r. 1211 wyposażona hojnie przez ojca przybyła na dwór w Wartburgu. Wobec zmienionej sytuacji politycznej powzięto potem na dworze zamiar odesłania jej na Węgry. Przeciwstawił im się zdecydowanie sam Ludwik i w 1221 poślubił narzeczoną, z którą dawna był zaręczony. Małżeństwo okazało się bardzo szczęśliwe. Urodziło się z niego troje dzieci, ostatnie już po śmierci Ludwika, który zmarł w 1227 r. w drodze na wyprawę krzyżową. Wkrótce potem Elżbieta opuściła Wartburg i osiadła wraz z dziećmi w Eisenach. Nie uczyniła tego pod przymusem, nie została wyrzucona z zamku, raczej odsunęła się z własnej woli, a zgodnie z konwencjami prawa frankońskiego, dotyczącymi spraw majątkowych wdowy. Nie bez znaczenia było tu kierownictwo duchowne, które po franciszkaninie Rudygerze sprawował nad nią surowy i twardy Konrad z Marburga. W r. 1228 złożyła na jego ręce ślub wyrzeczenia się świata. Mimo to Egbert, biskup Bambergu próbował ją przymusić do powtórnego zamążpójścia. Wybronili ją od tego wasale zmarłego męża, którzy przywieźli jego szczątki. Wkrótce na podstawie umowy rodzinnej mogła korzystać z dóbr w Marburgu, dokąd się z kolei przeniosła. Ufundowała wówczas szpital, dedykując go św. Franciszkowi. Prawdopodobnie w r. 1228 przyjęła jako pierwsza tercjarka w Niemczech habit franciszkański. Ostatnie lata swego krótkiego życia spędziła w skrajnym wyrzeczeniu i ubóstwie. Konrad polecił jej nawet oddalić od siebie służące, które jej towarzyszyły od wczesnego dzieciństwa. Oddała się wówczas bez reszty posłudze chorych i biednych. Zmarła z wycieńczenia w nocy z 16 na 17 listopada 1231 r. I w tym dniu, 17 listopada obchodzi się jej pamiątkę.

Przysłowie: "Na świętą Elżbietę bywa śniegu nad piętę"

Kolor: purpurowy

Kamień: aleksandryt

system komentarzy zapewnia Disqus