Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Izabela

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 11 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to hiszpańska forma imienia Elżbieta (łac. Elisabetha). Imię to może pochodzić też od imienia biblijnej królowej Jezabel, Isabel (hebr. Izebel), małżonki Achaba. Imię Izabela występowało często w hiszpańskiej rodzinie królewskiej, nosiła je np. Izabela I Katolicka, królowa Kastylii (1451-1504), która pomogła Kolumbowi w zorganizowaniu wyprawy do "Indii". W Polsce imię pojawiło się prawdopodobnie wraz z wpływami francuskimi. Przez jakiś czas było to imię tak modne, że nawet utożsamiano je z imieniem Elżbieta (np. słynna Izabela Czartoryska miała w rzeczywistości na imię Elżbieta). Obecnie imię to w Polsce znane jest w formie Izabela oraz w bardziej snobistycznej Izabella. Skrócenie i spieszczenie to: Iza, Izia. Nie znamy świętych tego imienia, nosiło je natomiast kilka błogosławionych.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Izabela to kobieta wrażliwa, kulturalna, o żywym temperamencie. Zdolna do wielu nadzwyczajnych czynów. Jest osobą dokładną, ceni punktualność, uwielbia podróżować. Ognisko domowe to dla niej lek na jej nerwową osobowość. Stała w swoich przekonaniach oraz w miłości. Bardzo lubi gustowny ubiór i dobrą kuchnię. Izabela przepada za plotkami, jednak jest ostrożna, aby nikomu nie wyrządzić przez to przykrości.

Znaczenie imienia Izabela

Patron: IZABELA FRANCUSKA Jest to jedyna siostra św. Ludwika IX. Urodziła się w marcu 1225 r. Mimo zaleceń papieża Innocentego IV nie zgodziła się na poślubienie Konrada, syna cesarza Fryderyka II i poświęciła się służbie Bożej. W r. 1255 przystąpiła przy pomocy brata do fundacji klasztoru, w którym osadziła klaryski. Sama przy współudziale kilku franciszkanów, m. in. ¦w. Bonawentury, napisała dla nich regułę, którą później złagodzono. W klasztorze nie zamieszkała. Oddana surowości i pobożnościom, osiadła w domku przylegającym do klasztoru. Tam zmarła 23 (22?) lutego 1270 r. Leon X ogłosił ją w r. 1521 błogosławioną.

Przysłowie: "Niejeden już na tle Izabeli dostawał kręćka. Przykład takiego efektu: Wokulski i Łęcka"

Kolor: niebieski

Kamień: nefryt





system komentarzy zapewnia Disqus