Rodzaj: imię żeńskie
Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to żeńskie imię pochodzenia łacińskiego utworzone od imienia Christinus (a to od Christus). Pierwotnie Christina to "należąca do Chrystusa, chrześcijanka". Obok tej formy była też inna forma pochodna Christiana (pol. Krystiana). W Polsce poświadczone od XIII wieku. Nosiła je m. in. żona Władysława II, córka cesarza Henryka IV. W języku staropolskim imię to przejęto jako Krzysztyna, Krystyna oraz Kierstyna. Formy skrócone to: Krystka, Krzysia, Krysia.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Krystyna to kobieta obdarzona wybitną osobowością, jest wrażliwa, posiada zmysł dyplomatyczny. Bardzo ambitna i przezorna, czasem aż do przesady, przez co ma problemy. Lubi kierować mężczyzną. Towarzyska, lubiąca podróże. Jest konserwatystką, jednak te zmiany które musi jest w stanie zaakceptować. Z wszelkich kłopotów zawsze wychodzi obronną ręką.
Patron: KRYSTYNA Z TYRU LUB BOLZANO Wspominana pod dniem 24 lipca. Badania archeologiczne wskazywałyby na wczesny kult tej bliżej nieznanej męczennicy. Odpowiadałoby to wzmiankom w synaksariach wschodnich. Natomiast wczesne martyrologia łacińskie (z Lyonu, Adona) złączyły prawdopodobnie w jedną dwie odrębne wzmianki. Potem świętej dorobiono legendę, podobną w niejednym szczególe do legendy o świętej Barbarze. Jest w niej więc znów ojciec-poganin, który nadaremnie przynagla, a potem torturuje córkę, którą chciałby oddać na służbę bożkom; jest także wieża, ciemnica, najrozmaitsze wyszukane męczarnie itd. Cokolwiek by można powiedzieć o tej legendzie, należy stwierdzić, że przyczyniła się ona do rozpowszechnienia czci św. Krystyny. Jej kult był w średniowieczu jednym z najbardziej intensywnych. Zaznaczył się także w sposób wyrazisty w sztukach plastycznych. Wystarczy wspomnieć, że świętą spotykamy na słynnych mozaikach raweńskich
Przysłowie: "Krzyżyk na szyi nosi Krystyna, Zdjąć go przed grzechem nie zapomina"
Kolor: biały
Kamień: opal
|