Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Maria

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to bardzo popularne imię kobiece. Popularność tę zawdzięcza temu, że nosiła je Matka Boża. Forma Maria pochodzi ze zgrecyzowanego hebrajskiego Miriam, Maryam. Etymologicznie imię to łączy się z akkadyjskim słowem mariam ? napawa radością. W greckiej wersji Nowego Testamentu występuje forma Mariam. Poza tym należy dodać, że etymologia imienia Maria nie jest pewna. Na temat jego pochodzenia wypracowano wiele hipotez. Jedni wyprowadzają to imię od mara (być tłustym, a w dalszym znaczeniu: być pięknym) i tłumaczą je przez "piękna". Inni wywodzą je z egipskiego meri-jam i tłumaczą: "ukochana przez Jahwe", "ukochana przez Boga" lub "miłująca Boga". Według Hieronima to znaczy "pani". Jeszcze inni wywodzą je od czasownika rawah, który znaczy "poić" i sądzą, że imię Maria znaczy: "napawająca radością", "przyczyna naszej radości". Imię w dawnej Polsce było używane ze względu na fakt szczególnej czci, jaką otaczano osobę Matki Bożej. W źródłach z wieku XII (1167) pojawiają się zapisy: Maria, Marusza, Masza, Maszka, ale pochodzą one z Rusi Czerwonej, gdzie prawosławni używali tego imienia. W Polsce właściwej używano form pochodzących od tego imienia, takich jak np. Marianna, Maryna itp. Forma Maryna poświadczona jest w r. 1443, a używana jest do dziś w gwarze (np. na Podhalu). Jako ciekawostkę trzeba tu dodać, że formy Miriam jako pseudonimu literackiego używał znany młodopolski poeta i tłumacz Zenon Przesmycki (1861-1944). Dziś obok formy oficjalnej imienia Maria używa się form spieszczonych: Marysia, Marylka, Mania, Mańka, Maryśka, Mery, Marycha. ¦więte i błogosławione, które nosiły to imię, są szczególnie liczne. Martyrologium rzymskie, którego wspomnienia w przeważającej części dotyczą świętych czasów starożytnych i wczesnego średniowiecza, wymienia trzynaście Marii, ale Bibliotheca ? omawiająca, o ile to możliwe, wszystkie Marie czczone w jakimkolwiek czasie, mówi o blisko dziewięćdziesięciu. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Najświętsza Maria Panna, Matka Boża.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Maria to konserwatysta. Spokojna, rozsądna, subtelna, sprawiedliwa i prostolinijna. Zawsze postępuje zgodnie z prawdą oraz tym, co mówi jej intuicja. Dobrze zna ludzką naturę i charaktery. Szybko podejmuje decyzje, które przeważnie są słuszne. Jest stała i nie zmienia swojego zdania. Jest odpowiedzialna za dom i rodzinę. Z chęcią posiada dzieci, a także je wychowuje. Mąż jest według niej głową rodziny i powinien zabezpieczać dom finansowo.

Znaczenie imienia Maria

Patron: NAJ¦WIĘTSZA MARIA PANNA Znamy ją wszyscy z niezapomnianych kart Ewangelii i z nauki Kościoła, z objaśnianej przezeń ekonomii zbawienia, w której odegrała tak wielką rolę. Mówić o niej cokolwiek poza tym wydaje się rzeczą zbędną. O Jej losach po Zesłaniu Ducha ¦więtego, niewiele zresztą wiemy. Treść opisów ewangelicznych dostarcza nam dostatecznej ilości rysów do odtworzenia postaci Marii z Nazaretu i wnikania w tajniki jej nieskalanego Serca.

Kolor: purpurowy

Kamień: diament

system komentarzy zapewnia Disqus