Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Bogdan

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

To jedyne w językach słowiańskich imię złożone z imiesłowem biernym (-dan) w części drugiej. W związku z tym niektórzy badacze uważają, że Bogdan, starsze Bogodan, zostało przejęte przez Słowian od irańskich Scytów (Baga-data-), z zastąpieniem imiesłowu irańskiego przez równoznaczny imiesłów słowiański dan (od czasownika dati "dać"). Są zresztą przypuszczenia, że cały ten typ imion słowiańskich z wyrazem bogo- w części pierwszej jest naśladownictwem odpowiednich imion irańskich z czasów V wieku przed Chr. ?IV w. po Chr. Znaczenie imienia Bogdan (Bogodan) można określić jako "dany przez Boga". W polskich źródłach średniowiecznych forma Bogodan jest rzadka, panującą jest forma Bogdan. To samo imię w wymowie ruskiej (staroukraińskiej) od XIV wieku brzmi Bohdan i ta forma dostała się także do języka polskiego. Zdaje się, że formy Bohdan zaczęto w Polsce używać dopiero wtedy, gdy postać rodzima Bogdan poszła w zapomnienie. Zdrobnieniami do Bogdan (Bohdan) były formy Bogdanek, Bohdanek, a do Bogdana ?Bogdanka. Zapewne od tego imienia wywodzi się , przestarzały już dziś wyraz pospolity bogdanek, bogdanka "kochanek, kochanka". To imię pozostawiło silne ślady w nazwiskach, od niego bowiem wywodzą się: Bogdanowicz i Bohdanowicz, Bogdanowski, Bogdański itp.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Bogdan to osoba, która lubi wygodne życie bez nadmiaru obowiązków. Odpowiedzialna praca bardzo go męczy, ale wszystkie zadania stara się wykonywać rzetelnie. Najlepiej odpoczywa przy lekturze oraz lekkiej pracy fizycznej. Nie zawsze potrafi konsekwentnie dążyć do celu, ani też dotrzymać słowa.

Znaczenie imienia Bogdan

Patron: Bł. Bogdan Leopold I Mandicz

Przysłowie: "Za pana Bogusza turek z Kamieńca nie rusza"

Kolor: łososiowy

Kamień: turmalin

system komentarzy zapewnia Disqus