Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Bolesław

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 8 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jedno z rodowych imion Piastów, do których przyniosła je Dąbrówka, córka czeskiego księcia Bolesława Srogiego, żona Mieszka I, a matka Bolesława Chrobrego. Odtąd imię to było używane w Polsce tylko przez książąt piastowskich. Oczywiście w dalszym ciągu używali go czescy Przemyślidzi. Z formalnego punktu widzenia imię Bolesław bywa interpretowane jako złożenie z przysłówkowego rdzenia bolje ? "dużo, więcej" i sław od rzeczownika sława. Całość niektórzy uczeni rozumieją jako "ten, który będzie miał dużo sławy". Być może takie rozumienie trzeba przyjąć dla imienia w chwili jego powstania, ale w X czy XI w. z pewnością już tak nie myślano, zwłaszcza że w języku polskim ? i- wyrazu pierwszego nie był znany. Od pełnego imienia Bolesław już w średniowieczu używano formy zdrobniałej Bolek, która stała się podstawą dla formy zlatynizowanej Bolko, używanej następnie jako samodzielne imię przez Piastów ¦ląskich. W tej też postaci przeszło do niektórych zniemczonych następnie rodów śląskich. Bardziej zniemczoną postacią jest Boncel (Buncel) znany w XIV wieku. Pewne odrodzenie i upowszechnienie imienia Bolesław nastąpiło dopiero w XIX i XX wieku. U chłopów imię Bolek musiało występować częściej, ponieważ znamy takie właśnie nazwiska, które u swej podstawy mają niewątpliwie zdrobniałą postać imienia. Dzisiejsze zdrobnienia od Bolesława to Bolek, Boluś, Boleczek. W kalendarzu słowiańskim Bolesław widnieje pod dniem 19 sierpnia.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

To osoba ambitna i zaradna. Zawsze poradzi sobie w życiu i z każdej sytuacji wyjdzie cało. Nie potrafi siedzieć bez ruchu, zaraz musi sobie znaleźć jakąś pracę. Często w imię kariery zdarza mu się zaniedbać rodzinę. Jest to osoba wyczulona na ludzkie nieszczęście. Chętnie pomaga ludziom. Bolesław to wzorowy ojciec, dobry patriota. Jest chłonny na wiedzę. Jest towarzyski. W nauce może osiągnąć duże wyniki.

Znaczenie imienia Bolesław

Patron: św. Bolesław

Przysłowie: "Bolesław Krzywousty narobił z Niemców kapusty"

Kolor: beżowy

Kamień: agat

system komentarzy zapewnia Disqus