Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Teresa

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 5 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię żeńskie o niejasnej etymologii. Najczęściej przyjmuje się, że jest to żeńska forma bizantyjskiego imienia męskiego, Tarâsios. Ale to niepewne. Imię to jest w Polsce dosyć popularne. Pojawia się w wieku XVII. Popularność imienia wyraźnie wzrosła po kanonizacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Formy spieszczone tego imienia to: Tereska, Terenia, Renia, Teresia, Tesia, Teres.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Teresa to kobieta szlachetna, dobra, uczciwa, pracowita i wytrwała w swych postanowieniach. Ma zdolność szybkiego podejmowania decyzji, gdyż ma dużą wiedzę i doświadczenie. Dużo pracuje nad sobą, kształci się. Jest uparta w dążeniu do celu, chociaż na swojej drodze często spotyka trudności. Jest wzorową matką, wychowuje dzieci na dobrych patriotów. Ma słabe zdrowie. Teresa jest osobą wierzącą.

Znaczenie imienia Teresa

Patron: TERESA Z AVILI Urodziła się 28 marca 1515 roku w Avili jako trzecie dziecko Alfonsa de Cepeda oraz jego drugiej żony Beatryczy de Ahumeda. Mając lat siedem, zamierzała z ukochanym bratem wybrać się do ziemi Maurów, by ponieść tam śmierć za wiarę. W r. 1530 ojciec powierzył ją na wychowanie siostrom augustiankom. Na skutek choroby w dwa lata później wróciła do domu. W listopadzie 1535 roku wstąpiła w Avili do karmelitanek. Nie obeszło się bez przeciwności. Zrazu jej wstąpieniu sprzeciwiał się ojciec, potem przyszła choroba, która zmusiła ją na jakiś czas do opuszczenia domu zakonnego i leczenia się w Becedas. W listopadzie 1539 roku widzimy ją znów w Avili, jest jednak w dalszym ciągu ciężko chora. W połowie sierpnia zdawało się już wszystkim, że nadszedł koniec. Tymczasem po upływie kilku dni, w czasie których była nieprzytomna, odzyskała świadomość i mogła wrócić do klasztoru. Wkrótce zaczęła doznawać wizji. Na Wielkanoc 1557 r. przeżyła w wizji swoje mistyczne zaślubiny. Nieco później doznała łaski przebicia serca i wielu zachwyceń. Wreszcie w r. 1560 przeżyła straszną wizję piekła i wówczas to złożyła ślub czynienia zawsze tego, co doskonalsze. W grudniu 1560 r. została odwołana do Toledo, gdzie zaczęła spisywać swą autobiografię. W r. 1571 wizytator apostolski mianował Teresę, mimo sprzeciwu sióstr, przełożoną w domu zakonnym, z którego wyszła, tzn. w klasztorze Wcielenia w Avili. Ciągle jednak działa intensywnie. Sterana ciągłymi podróżami, zapadła ostatecznie na zdrowiu i w ciągu jednej z nich, 4 października 1582 roku zmarła w Alba de Tormes. Pochowano ją w dniu następnym, który z uwagi na przeprowadzoną właśnie reformę kalendarza był dniem 15 października. W tym też dniu obchodzi się jej pamiątkę.

Przysłowie: "Każda Teresa ma swe interesa"

Kolor: turkusowy

Kamień: oliwin





system komentarzy zapewnia Disqus