Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Urszula

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to żeńskie imię pochodzenia łacińskiego. Rzymianie posiadali imię męskie Ursulus i żeńskie Ursula. Były to zdrobnienia od wyrazów pospolitych ursus ?niedźwiedź, ursa ?niedźwiedzica, czyli mniej więcej znaczyłoby to Niedźwiadek i Niedźwiedziczka. W Polsce imię znane jest od średniowiecza w formach: Orszula, Urszula, Wirszula. Do bardziej znanych należy młodo zmarła córka Jana Kochanowskiego, o której pisał w swoich "Trenach". Dziś formą spieszczoną jest: Urszulka, Ula, Ulka.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Urszula to kobieta, która ceni życie rodzinne oraz towarzyskie. Jest bardzo wesoła i przyjazna. Ma wielki temperament. Jest dobrą matką, wzorową żoną i gospodynią. Ma silny charakter i wytrwale dąży do celu. Jest subtelna, stanowcza i konserwatywna. Urszula jest ogromną altruistką, która umiejętnie łączy cele osobiste ze społecznymi. Kocha przyrodę. Jest uzdolniona literacko.

Znaczenie imienia Urszula

Patron: ¦WIĘTA URSZULA Urszula według legendy miała być królewną brytyjską. Chciał ją poślubić królewicz Eteriusz, poganin. Ale Urszula złożyła ślub czystości, zaś przez odmowę ręki nie chciała na kraj ściągać zemsty potężnego sąsiada. Za pouczeniem anielskim wybrnęła z sytuacji w ten sposób, że uprosiła sobie trzyletnią zwłokę. Przebywała przez ten czas z dziesięcioma towarzyszkami, które miały własne tysięczne orszaki oraz własne statki. Gdy zbliżał się termin, gwałtowny sztorm porwał te statki i zagnał je do ujścia Renu. Popłynęły potem w górę rzeki. Tak znalazły się w Kolonii. Tam też pod murami miasta zastał ich najazd Hunów, z których rąk poniosły męczeństwo. Stało się punktem zwrotnym w oblężeniu Kolonii, która dzięki ofierze dziewic ocalała. Z czasem wzbogacono tę opowieść dalszymi wątkami. Wspomina się ją 21 października.

Przysłowie: "Od świętej Urszuli to się chłopiec do dziewczyny przytuli"

Kolor: beżowy

Kamień: agat

system komentarzy zapewnia Disqus