Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Wanda

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to bardzo popularne w Polsce imię żeńskie. Znane nam jest z podania o królu Kraku, przekazanego lub wymyślonego przez Wincentego Kadłubka. Z jego kroniki podanie to przeszło do innych kronik, a nawet podręczników historii. Wanda była bohaterką wielu utworów literackich polskich (od renesansu do Młodej Polski), a także obcych (francuskich i niemieckich), szczególnie w wieku oświecenia. Etymologia imienia nie została jednoznacznie wyjaśniona. Łączono je z dialektalnym (mazowieckim) słowem pospolitym wąda (z a nosowym) ? wędka, litewskim vanduo ? woda, fala. Najbardziej prawdopodobna jest hipoteza, że imię Wanda pochodzi z germańskich imion dwuczłonowych typu: Wendelburg. Wendelgard jako ich skrócenie. W wieku XIX w dobie przywracania imion słowiańskich Wanda stała się popularnym imieniem chrzestnym. Formy spieszczone to: Wandzia, Wandeczka.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Wanda to kobieta kochająca domowe ognisko. Jest wzorową matką i ma mocno rozwinięte uczucie macierzyństwa, dlatego wszystko przeznacza na wychowanie swoich dzieci. Ceni wolność myśli oraz działania. Jest patriotką i jest lojalna. Bardzo dba o swój wygląd zewnętrzny.

Znaczenie imienia Wanda

Przysłowie: "Wygląda jak Wanda z Wisły wyciągnięta"

Kolor: pomarańczowy

Kamień: bursztyn

system komentarzy zapewnia Disqus