Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 2 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Imię pochodzenia łacińskiego. W polskich źródłach imię to jest poświadczone w kilku postaciach: Błażej, Błożej, Błażek, Błażko, a formy Błaż i Błażko służyły jako nazwiska. Inne nazwiska pochodzące od imienia Błażej, to: Błażejewicz, Błażkowie, Błażkowski, Błażowski, Błachut. ¦więci i błogosławieni znani pod tym imieniem nie są liczni (siedmiu) i w historii chrześcijańskiego kultu nie reprezentowaliby szczególnej pozycji, gdyby nie pierwszy z nich, pod tym względem wyjątkowy, choć ? jak się zdaje ? zupełnie legendarny.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Błażej to osoba ekstrawertyczna i gadatliwa. Co w sercu, to na języku. Dla ludzi otwarty. Przed nikim nie ma tajemnic. Swoim śmiechem potrafi zarazić innych i rozchmurzyć nawet największego ponuraka. Jest dobrym organizatorem, jest odważny. Jest bardzo impulsywny i nerwowy. Jako ojciec i maż jest wzorowy. Jest wierny jednej miłości.
Patron: BŁAŻEJ, BISKUP SEBASTY Postać tę znamy jedynie z przekazów legendarnych, które pojawiły się przed VIII wiekiem. Były one szeroko rozpowszechnione na Wschodzie, z czasem zaś przeniknęły także na Zachód i osiągnęły tam nie mniejsze powodzenie. ¦wiadczy o tym m. in. stosunkowo wczesny przekład polski, zabytek językowy, który pochodzi prawdopodobnie z pasjonału królowej Jadwigi. Do popularności przyczyniła się wydatnie Złota Legenda, u nas w czasach późniejszych Żywoty Skargi, który oparł się na wersji przypisywanej Metafrastowi. Przekazy te mówią, że był męczennikiem z początku IV wieku. Popularność męczennika przejawiła się w zwyczajach ludu, który dopatrywał się w Błażeju stróża zwierząt domowych oraz patrona przeciw chorobom gardła. Ma to swe uzasadnienie w treści legendy, według której rzekomy biskup ukrywał się w czasie prześladowania w górskiej grocie; pochwycony przez siepaczy : prowadzony do miasta, dokonał w drodze kilku cudów, m.in. kazał wilkowi oddać wieprza porwanego ubogiej wdowie. Gdy zaś przebywał w więzieniu, uzdrowił chłopca dławiącego się ością. Potem biskup został rzekomo ścięty mieczem. Zwyczaje ludowe znalazły swoje odbicie w rytuale rzymskim, który do niedawna zawierał formuły poświęcenia świec (tzw. błażejek), chleba, wina, wody i owoców w dzień św. Błażeja, a wszystko to przeciw chorobom gardła. W Kościele łacińskim pamiątka Błażeja przypada na 3 lutego.
Przysłowie: "Jak śnieg w świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela"
Kolor: niebieski
Kamień: turkus
|