Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Cyryl

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 11 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Męskie imię pochodzenia greckiego. Gr. Kyrillos jest utworzone od rzeczownika kyrios ?pan (często używanego jako określenie Boga) przy pomocy przyrostka -illos, służącego do tworzenia zdrobnień. Kyrillos oddane po łacinie brzmiało Cyriłlus i z tej formy pochodzi nasz Cyryl. W Polsce znane od średniowiecza, ale używane rzadko. Częstsze było na Rusi Czerwonej i to w różnych postaciach: Czuryło (stąd nazwisko Curyło z tzw. mazurzeniem), Czureło i Kuryło.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Cyryl to wielki miłośnik przyrody. Jest zrównoważony, a przy tym bardzo przedsiębiorczy. Najlepiej sprawdza się w pracy, wymagającej skupienia oraz systematyczności. Lubi cichą, spokojną atmosferę, która sprzyja analizowaniu i myśleniu. Zbyt idealistycznie traktuje życie i z tego powodu spotyka go wiele przykrości. Ma predyspozycje do rozkazywania innym. W rodzinie jest dobrym ojcem i mężem. Lubi wygodne życie, ceni modny ubiór. Nie przywiązuje uwagi do przekonań religijnych.

Znaczenie imienia Cyryl

Patron: CYRYL-KONSTANTY Urodził się w roku 826 lub 828 w Tesalonice (słowiańskim Sołuniu), w bogobojnej rodzinie, jako ostatni z siedmiorga rodzeństwa. Zdradzał niepospolite zdolności, toteż rychło zwrócił na siebie uwagę i wysłany został na dalsze studia do Konstyntynopola. Ze zwykłym podówczas kursem nauk humanistycznych uporał się bardzo prędko. Jego protektor logoteta Teoktyst zaproponował mu wówczas karierę urzędniczą. Gdy zaś Konstanty ? a takie było wówczas jego imię ? odmówił, skłoniono go do przyjęcia święceń (diakonatu?) i przyjęcia stanowiska chartofylaksa (bibliotekarza) przy kościele Hagia Sophia. Nie odpowiadało to jednak świętemu, więc wkrótce usunął się do jednego z klasztorów nad Bosforem. Po sześciu miesiącach odszukano go tam i uproszono o objęcie katedry filozofii. Kiedy miał lat dwadzieścia cztery, uczestniczył ponoć w poselstwie do Arabów epizod ten historycy poddają jednak w wątpliwość. Przebywał potem na górze Olimp w Bitynii, gdzie schronił się jego starszy brat Metody. Około roku 860/861 przyjął z rąk cesarza misję udania się do Chazarów. Tam też nauczył się języka hebrajskiego i syryjskiego. Po powrocie otrzymuje następną misję i udaje się na Morawy. Ale na Morawach dojść musiało do pierwszych konfliktów z klerem bawarskim. W każdym razie po upływie czternastu miesięcy lub (jak chcą inni) trzech lat bracia sołuńscy przenieśli się do Panonii, gdzie gościnnie przyjął ich słowiański władca Kocel. Po półrocznym tam pobycie Konstanty i Metody udali się z zebranymi uczniami do Wenecji. Wówczas to obu braci wezwał do siebie papież Mikołaj I. Zanim dotarli do Rzymu, Mikołaj I już nie żył, a jego następca Hadrian II przyjął ich bardzo życzliwie. Konstanty, który w Rzymie przywdział habit zakonny i przybrał imię Cyryl, wkrótce potem zapadł śmiertelnie na zdrowiu. Zaklinając brata, by nie przerywał rozpoczętego dzieła, rozstał się ze światem w dniu 14 lutego 869 r. Pochowano go w kościele ¦w. Klemensa. Tego też dnia obchodzona jest pamiątka obu braci.

Przysłowie: "Wystarczy jedna chwila, żeby przestraszyć Cyryla"

Kolor: zielony

Kamień: turmalin





system komentarzy zapewnia Disqus