Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Eugeniusz

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to męskie imię greckie. Eugenios to pierwotne zdrobnienie od imienia Eugenes ?dobrze urodzony, z dobrego domu (od eu ?dobrze i genos ?ród). W starożytnym Rzymie imię to zostało przetłumaczone na Benenatus. W dawnej Polsce imię to było rzadkie, częstsze dopiero w XIX i XX wieku. Być może pewną popularność w XIX wieku zawdzięcza to imię bohaterowi poematu słynnego rosyjskiego poety A. Puszkina "Eugeniusz Oniegin" (ros. Jewgienij Oniegin). Zdrobnieniami tego imienia są: Gienek, Gieniek, Gieniuś, Gienuś.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Eugeniusz to osoba energiczna i wielkoduszna. Dużo sił poświęca aby żona była zadowolona, a dzieci były wzorem dla innych. Ma wielkie marzenia oraz wielkie ideały, ale wobec obowiązków zawodowych i rodzinnych trudno mu je realizować. W jego życiu stale obecna jest tęsknota za czymś wielkim i nienazwanym. Jest to człowiek z natury ostrożny, działający stopniowo i z dużym wyczuciem. Potrafi też zaskakiwać otoczenie nagłymi wybuchami dynamizmu lub celnymi ripostami. W miłości bywa zaborczy, choć to umiejętnie skrywa. Na co dzień często niezdecydowany, sugeruje się opiniami innych. Jeżeli jest w dobrym nastroju, potrafi być nawet duszą towarzystwa. Lubi literaturę, malarstwo, muzykę. Może być wybitnym lekarzem lub pracownikiem.

Znaczenie imienia Eugeniusz

Patron: EUGENIUSZ, BISKUP KARTAGINY (w latach 480-498). Objął rządy w okolicznościach szczególnie trudnych, w diecezji, która przez dwadzieścia cztery lata była osierocona i ciemiężona przez arian. W tej sytuacji okazał się człowiekiem pełnym energii i odwagi. Na próżno spodziewał się ustępstw po królu Huneryku. Król Wandalów nie dopuścił do odbycia się zwołanego przez Eugeniusza synodu biskupów nieafrykańskich, zjazd zaś afrykańskich potraktował jako protest i wszystkich bezzwłocznie skazał na wygnanie. Eugeniusz musiał się udać na pustynię, skąd wrócić mógł dopiero za rządów następcy Huneryka. Niestety, pobyt jego w Kartaginie nie trwał długo. Król Trazamund podjął nową akcję przeciw Kościołowi i Eugeniusz znów musiał uchodzić z kraju (około r. 502). Nie wiemy dokładnie, gdzie spędził lata wygnania i gdzie w końcu umarł (około r. 505). Toteż jesteśmy skłonni zawierzyć św. Grzegorzowi z Tours, który w swej Historii Franków utrzymuje, iż miało to miejsce w Albi.

Przysłowie: "Jeśli da śnieg Eugieni, to zima się przemieni"

Kolor: złoty

Kamień: topaz





system komentarzy zapewnia Disqus