Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
To łacińskie imię utworzone zostało jako pochodne od Felix (por. imię Feliks). Imię Felicjan występowało w Polsce obok imienia Feliks (pisane Felix), które najczęściej pojawiało się w kontekstach łacińskich. Od XV wieku zaczyna się w Polsce używać kalki imienia Felicjan (Felicianus), którą jest Szczęsny. Z historii dobrze znamy postać Szczęsnego Potockiego , jednego z twórców Targowicy. W XIX w. imię Szczęsny zanika, upowszechnia się zaś Feliks. Do dziś używane jest nazwisko Szczęsny. ¦więci, którzy nosili to imię, są świadkami wiary z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Uświęcili je więc własną krwią.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Jest to osoba, która posiada silny charakter. Jest trudny we współżyciu. Lubi chodzić własnymi ścieżkami. Jest rozrzutny. Felicjan to bałaganiarz, ale kładzie nacisk na swój wygląd zewnętrzny. Nie jest dobrym ojcem ani mężem. Zmienia często kobiety i jest niesłowny. Postawiony przed problemem do rozwiązania, skrupulatnie zbada go ze wszystkich stron, zanim podejmie jakąś decyzję.
Patron: FELICJAN, BISKUP FOLIGNO I MĘCZENNIK Jego działalność miałaby przypadać na czasy papieża Wiktora, który go ponoć osobiście wyświęcił na biskupa Foligno. Męczeństwo biskupa przypadałoby wedle tych samych przekazów na okres prześladowania Decjusza (249-251). Felicjan miałby wówczas 94 lata życia oraz 56 lat spędzonych na stolicy biskupiej. W martyrologiach wspominany jest 24 stycznia. Wzmiankę o nim spotyka się także pod dniem 20 października; pochodzi to stąd, że w 965 r. relikwie przeniesiono do Minden w Westfalii, zaś w roku 969 do Metzu. Wróciły one częściowo do Foligno w r. 1673. Od XV stulecia Felicjan przedstawiany bywa przez artystów z paliuszem. Jest to echo późnej legendy, wedle której wraz z nim otrzymał on od papieża Wiktora misję ewangelizowania. Felicjan jest ponadto wzywany przeciw trzęsieniom ziemi.
Przysłowie: "Taki śmieszny jest Felek, bo wygląda jak kartofelek"
Kolor: szary
Kamień: kwarc dymny
|