Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Gerwazy

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię pochodzenia greckiego od czasownika geruó ?uroczyście obchodzę, wielbię lub od przymiotnika gerusios ?stary. W Polsce to imię jest znane, choć niezbyt popularne. Pojawia się w literaturze: noszą je zazwyczaj ludzie starzy, np. w "Sielankach" Zimorowicza, w "Panu Tadeuszu". Ze staropolszczyzny brak potwierdzeń. ¦więci, którzy nosili to imię, nie są liczni. W wykazach znajdujemy zaledwie pięciu. Najbardziej czczonym i najczęściej pojawiającym się w kalendarzach jest Gerwazy, który tworzy nierozłączną parę z Protazym.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Gerwazy jest mężczyzną zmysłowym i bardzo pociągającym. Obowiązkowy, wrażliwy, łatwo wyprowadzić go z równowagi. Lubi zmiany oraz podróże. Pracuje z wielką pasją i w pełni oddaje się temu co robi. W domu jest surowy oraz wymagający, szczególnie jako ojciec. Gerwazy lubi chodzić własnymi ścieżkami. Zależy mu na osiągnięciu sukcesu w życiu.

Znaczenie imienia Gerwazy

Patron: GERWAZY I PROTAZY, MĘCZENNICY Czczeni są w Mediolanie jako patronowie miasta. Tam też (w kościele świętych Nabora i Feliksa) w r. 356 znalazł ich ciała św. Ambroży, który kilkakrotnie potem o nich pisał i mówił. Wtórowali mu inni wielcy biskupi owych czasów (Augustyn, Gaudenty itd.), są to jednak świadectwa czci wzbudzonej odkryciem Ambrożego, nie zaś historyczne przekazy o ich życiu i męczeństwie. Tych właściwie nie posiadamy. Passio, która obszerniej o nich mówi, pochodzi dopiero z V stulecia i nie jest wiarygodna. Kult świętych został wspaniale zaświadczony na pomnikach starochrześcijańskiej sztuki. Ich pamiątkę obchodzono zawsze 19 czerwca.

Przysłowie: "Na świętego Gerwazego jest w ogrodzie coś pięknego"

Kolor: szary

Kamień: topaz

system komentarzy zapewnia Disqus