Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Izydor

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

To imię wywodzi się z Egiptu od tamtejszych Greków. Nie wiadoomo czy jest to przekład grecki jakiegoś imienia egipskiego, czy już przez Greków utworzone. W części pierwszej mamy tu imię bogini Izydy (Izis), w drugiej zaś temat ten sam, co w wyrazie dóron ?dar, jak np. w imieniu Theo-doros, czyli mniej więcej ? dar Izydy. Grecy osiedlali się w Egipcie bardzo dawno, a po jego podbiciu przez Aleksandra Wielkiego powstało tam hellenistyczne państwo Ptolemeuszów, które choć wywodziło się z tradycji grecko-macedońskich, przyjęło wiele elementów kultury i religii miejscowej. M. in. tamtejsi Grecy włączyli do swego panteonu Izydę, jako jedno z głównych bóstw (matka Ozyrysa). Do podboju Egiptu przez Rzymian kult ten pojawił się również w Rzymie, czego dowodem są imiona: Isigenes, Isidotos, Isikles itp. Wszystkie te imiona utworzone są na wzór dawnych dwuczłonowych greckich imion teoforycznych. Do Polski Izydor dostał się z łaciny chrześcijańskiej. Początkowo imię używane było tylko przez duchownych (z XV i XVI w. mamy wzmianki o 2 lub 3 Izydorach). Szersze rozpowszechnienie imienia przypada dopiero na w. XVIII. Jako imienia żeńskiego Grecy używali formy Isis i zdrobnienia Isias, Ision. W Polsce Izydora jako imię żeńskie pojawia się niesłychanie rzadko. Znane jest jako imię wielkiej tancerki amerykańskiej Izydory (Isadora) Duncan.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Mężczyzna posiadający imię Izydor jest pełen temperamentu, zazwyczaj dobrze zbudowany, ma predyspozycje do uprawiania sportu. Izydor jest punktualny, słowny, drobnostkowy, bywa melancholijny. Nie przykłada wagi do znajomości czy przyjaźni, dlatego też często jest uważany za egoistę. Nie składa wizyt, ani nie chodzi na przyjęcia, jednak sam jest osobą gościnną. Uwielbia przyrodę, sztukę teatralną i dba o wychowanie dzieci.

Znaczenie imienia Izydor

Patron: IZYDOR Z SEWILLI (HISPANENSIS) Izydor urodził się około r. 554 w rodzinie pochodzącej z Kartageny (starożytnej Carthago Nova w hiszpańskiej prowincji Murcia). Była to zapewne rodzina hiszpańsko-romańska. Wychował i kształcił się u boku swego starszego brata, Leandra, który był biskupem Sewilli. Przy nim to miał okazję przyglądnąć się z bliska dramatycznym wydarzeniom tego czasu: misji Leandra w Konstantynopolu (582), oblężeniu Sewilli przez ariańskiego króla Wizygotów (583-584), unifikacyjnym i antyariańskim wysiłkom lat późniejszych itd. Po śmierci Leandra (599) wstąpił na osieroconą przezeń stolicę biskupią i zasiadał na niej przez 37 lat. Był ceniony zarówno przez kler, jak i przez panujących. Umiera 4 kwietnia 636 roku otoczony przez kler. Największym jegn sukcesem było dzieło zjednoczenia państwa i organizacji kościelnej, które w chwili jego śmierci było na ukończeniu.

Przysłowie: "¦więty Izydor wołkami orze, a kto go prosi, to mu pomoże"

Kolor: malinowy

Kamień: diament

system komentarzy zapewnia Disqus