Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Imię pochodzenia łacińskiego ?przemianowane z afrykańskiego Maurus. Pisane jako Mauritius łub Mauritius. W Polsce występuje od 1215 roku w formie Maurycy i Moryc. Większej popularności jednak nie zdobyło.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Maurycy jest energiczny, żądny władzy, stale zajęty. Posiada dużą wyobraźnią. Uwielbia ryzyko, jego życie przypomina balansowanie na linie, raz jest na dnie, by za chwile wznieść się bardzo wysoko. Można na nim polegać, dotrzymuje danego słowa. Maurycy przyciąga do siebie kobiety
Patron: MAURYCY, MĘCZENNIK I JEGO TOWARZYSZE Napisano na ich temat ogromną ilość uczonych dzieł i dociekliwych rozpraw, ale dotąd nie wyjaśniono jeszcze w pełni tego szczególnego męczeństwa. Mieli stanowić oddział armii rzymskiej, zapewne nie cały legion (ponad sześć tysięcy ludzi), może kohortę lub manipuł. Gdy starym szlakiem komunikacyjnym przekraczali Alpy, w Agaunum (Acaunum, Agauni, dziś Saint-Maurice w kantonie Valais, w Szwajcarii) zażądano od nich, aby przed rozpoczęciem bitwy złożyli bogom ofiarę, na co im nie pozwalało chrześcijańskie sumienie. Gdy stanowczo odmówili, zastosowano najsurowsze represje, zaczęto ich dziesiątkować, aż w końcu wszystkich zamęczono. Odznaczył się w tym męczeńskim boju ich oficer ? primicerius Maurycy, a obok niego zaś campiductor Eksuperiusz oraz senator militum Kandyd. Pierwszą pisaną wiadomość o tym przekazał w drugim ćwierćwieczu V stulecia biskup Eucheriusz z Lyonu. Jego informatorem miał być Izaak, biskup Genewy, ten zaś czerpał swe informacje od Teodora, biskupa Octodurum (koniec IV w.), który odkrył nekropol męczenników i zbudował ku ich uczczeniu kaplicę. Według Eucheriusza byli ofiarami wielkiego prześladowania w r. 302. Inny późniejszy i niejasny opis męczeństwa (IX w.) wiąże je z kampanią Maksymiana przeciwko Bagaudom (285). Ale w tej epoce trudno byłoby zakładać tak liczny udział chrześcijan w Tej armii. Trudno także przyjąć obecność oddziałów z Górnego Egiptu w tych okolicach. Te i tym podobne wątpliwości utrudniają ustalenie daty męczeństwa. Maurycego i towarzyszy wspominano zawsze 22 września.
Przysłowie: "Jeśli Maurycy ma jasne lice, to przyprowadza wnet nawałnice"
Kolor: czarny
Kamień: hematyt
|