Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Olaf

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to skandynawskie imię o niejasnej etymologii. Tłumaczy się je jako "syn starego człowieka", "pokój" lub "dziecko zapowiedziane przez Boga". W Norwegii występuje w formach: Olaf, Olav, Ola, Oluf (dla mężczyzny) i Olufa, Olava, Olavia, Olea (dla kobiety), w Szwecji: Olof, Ulof, Ola, Olla, w Danii: Olaf, Olav, Ole, Olov, w Finlandii: Olavi, Olii, Uoti. W Polsce imię to nie ma tradycji.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Olaf to człowiek o niełatwym charakterze, z jednej strony jest skryty, nieśmiały i małomówny, a z drugiej jest cholerykiem, przez co często wchodzi w różne konflikty. Jest zaborczy i despotyczny w stosunku do swoich bliskich, co wynika z lęku przed ich utratą. W pracy jest solidny i dość szybko odnosi sukces materialny. Przywiązuje dużą wagę do rodziny. Lubi życie towarzyskie. Olaf jest bardzo kochliwy.

Znaczenie imienia Olaf

Patron: ¦WIĘTY OLAF Był władcą Norwegii. Oznaczany w jej historii jako Olaf II Haraldsson, urodził się w r. 995. Mając lat dwanaście, wziął udział w wyprawie Wikingów. W r. 1014 przyjął w Rouen chrzest. Wkrótce potem wrócił do Norwegii i zdobył władzę z rąk Duńczyków oraz miejscowych władców. Przy współpracy biskupów misyjnych Grikella, Rodulfa i Berwarda dopełniał teraz dzieła chrystianizacji kraju, zaczętego za panowania Olafa I (995-1000). Dlatego podtrzymywał kontakty z Bremą, w każdym okręgu budował kościoły, wprowadzał nowe prawodawstwo. Ale domagając się energicznie jego stosowania, naraził się opinii w kraju, a ościennym poddał pretekst do zbrojnej interwencji. Nie bez udziału Kanuta Wielkiego wybuchło wówczas powstanie i zmusiło go do ucieczki. Próbował jeszcze odzyskać tron, ale zginął w bitwie pod Stiklestad, w dniu 29 lipca 1030 roku. Pochowano go w Trondheim. 3 sierpnia 1031 roku biskup Grimkell dokonał uroczystej elewacji relikwii. Odtąd miejscowa katedra była ośrodkiem jego kultu oraz celem licznych pielgrzymek. Wspomnienie, osnute niebawem legendami, uczyniło zeń męczennika, patrona i obrońcę Norwegii. Kult ten trwa do naszych czasów. ¦więto przypada na 29 lipca.

Przysłowie: "Kiedy myślę o Olafie, to śmiać tylko się potrafię"

Kolor: brązowy

Kamień: jaspis





system komentarzy zapewnia Disqus