Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Dionizy

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 3 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię przejęte do języków europejskich z greckiego za pośrednictwem łaciny. Greckie Dionysios pochodzi od imienia boga Dionizosa (gr. Dionysos) syna Zeusa i Semele. Pierwotnie imię Dionysios znaczy ?należący do Dionizosa. Spolszczono tt imię w postaciach Dionizy i Dionizjusz. W Polsce jest to imię rzadkie. Poświadczone jest w formie Dionizy już w roku 1223, a w latach 1390-1416 w formie Dziwisz. W XIX wieku używała tego imienia drobna szlachta mazowiecki, w celu odróżnienia się od ludności chłopskiej.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

To osoba, którą łatwo można wyprowadzić z równowagi. Lubi wygodne życie i modne ubiory. Jest to osoba wrażliwa. Lubi zmiany w swoim życiu. Dionizy jest spokojny i milczący. Jest mało zaradny w życiu, stale potrzebuje zachęty do działania. Niezbyt wymagający wobec siebie oraz wobec innych. Pragnie żyć cicho i bez kłopotów. Większe problemy chętnie przerzuca na kogoś innego.

Znaczenie imienia Dionizy

Patron: DIONIZY, PIERWSZY BISKUP PARYŻA Wymieniają go najstarsze wykazy biskupów Galii (IX-X w.) i mówi o nim w swej Historii Franków św. Grzegorz z Tours. Według tych świadectw miał być jednym z siedmiu wysłanych z Rzymu dla zorganizowania Kościoła w Galii. Niestety te i inne drobne świadectwa nie dostarczają nam dalszych szczegółów i danych chronologicznych. Mimo to, analizując strzępy przekazów i uzgadniając je między sobą, dochodzimy do prawdopodobieństwa, z którego wolno wnosić, że Dionizy przybył do Galii około roku 250 i że w roku 258 stał się ofiarą prześladowania za Waleriana, które skierowane było przede wszystkim przeciw biskupom. ¦cięto Dionizego na podmiejskim wzgórzu, które nazwano później Mons martyrum ? Montmartre. W dalszym rozwoju legendy, narosłej na nikłych, przekazanych przez tradycję faktach, Dionizy stał się jednym z pierwszych i niejako klasycznym przykładem kefaloforii, tzn. legendarno ikonograficznego motywu, który ukazuje męczennika trzymającego swą własną ściętą głowę w rękach. Martyrologium Hieronimiańskie wymienia go pod dniem 9 października.

Kolor: zielony

Kamień: chalcedon

system komentarzy zapewnia Disqus