Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 3 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to imię pochodzące z języka łacińskiego od przymiotnika domininicus,a,um ?pański, należący do pana. Dominik (Dominicus) to ?"należący do pana" (Pan w znaczeniu Bóg). Jest to więc chrześcijańskie imię teoforyczne. Imię w Polsce jest poświadczone w XIV w.; większą popularność zyskuje w XVII i XVIII w. Obok formy męskiej tego imienia istnieje forma żeńska Dominika. Formy zdrobniałe imienia Dominik to Domek, Domeczek. dawniej też Domnik, Domin, Domik. Od imienia tego pochodzą nazwiska Dominikowski, Dominikowicz. W ostatnich latach popularność tego imienia zaczyna wzrastać (tak w formie męskiej, jak i żeńskiej).
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Dominik to osoba bardzo religijna. Swoje dzieci wychowuje w pobożności. Dominik to osoba stateczna i cierpliwa. Bardzo rzadko podnosi głos, ale za to często się uśmiecha. Nie znosi pustosłowia. Od swojego rozmówcy wymaga logiki myślenia oraz zwięzłości wymowy. Fascynuje go sport. Lubi dociekać prawdy. Jako mężczyzna jest dobrym kochankiem. Często zmienia swoje zainteresowania miłosne.
Patron: DOMINIK SAVIO Jest to najmłodszy wyznawca, jakiego kanonizował Kościół. Gdy umierał, miał niespełna piętnaście lat. Urodził się 2 kwietnia w Riva, w Piemoncie. W siódmym roku życia przystąpił do pierwszej Komunii św. i wówczas wpisał sobie do książeczki do nabożeństwa następujące postanowienia: 1/ Będę często się spowiadał, a do Komunii św. przystępował, ilekroć pozwoli mi na to spowiednik; 2/ Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maria; 3, ¦mierć tak ? ale nie grzechy. W r. 1854 zetknął się ze św. Janem Bosco, który bezzwłocznie przyjął go do swego Oratorium w Turynie. Dominik z podatnością, która zdradza szczególne pokrewieństwo dusz, poddał się kierownictwu wielkiego wychowawcy i szybko odtworzył w sobie rysy jego świętości, która nadawała jego postaci niepowtarzalny urok. Rychło zrozumiał też, że na ziemi nie ma nic świętszego ponad pracę dla dusz. Gorący czciciel Niepokalanego Serca Marii, założył wówczas Towarzystwo Niepokalanego Poczęcia, dla którego napisał piękny regulamin. Wywarł w ten sposób wielki wpływ na Oratorium, można nawet powiedzieć, że zasiał ziarno, z którego wyrosło Towarzystwo Salezjańskie. Gdy zachorował, udał się do rodziców i tam zmarł 9 czerwca 1857 r. Beatyfikowany w 1950 r., w cztery lata później doczekał się chwały świętych.
Przysłowie: "Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka"
Kolor: bursztynowy
Kamień: oliwin
|