Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Fryderyk

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 4 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Germańskie imię złożone: fridu ?pokój, zadowolenie (por. ie, prei- lubić, odczuwać przyjemność) oraz rihhi (goc. Reiks) ? panowanie, władza. Fryderyk zatem to "władca pokoju", a może nawet "władca zadowolony". Imię było częste wśród władców od Fryderyka I Barbarossy. W Polsce imię poświadczone od XIII wieku w formach: Frydrych, Fryderych, Fryderykh, Frydyk, Frydyryk, Fredych, Frederych, Frycek, Frydyszek, Frydusz, Fredusz, Biedrzyk. Imię to (Fryderyk) nosił szósty syn Kazimierza Jagiellończyka ? Fryderyk Jagiellończyk (1468-1503), od 1488 r. biskup krakowski, a od 1493 r. arcybiskup gnieźnieński i kardynał. Nosił je także nasz wielki muzyk romantyczny Fryderyk Chopin. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Frydrych, Fredro, Frydychowicz, Fryś, Fryszkiewicz.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

czyzna obdarzony tym imieniem zazwyczaj jest miły, inteligentny i kulturalny. Jest lubiany i podoba się kobietom. Fryderyk jest stały w uczuciach, jest wiernym mężem, jednak gorszym ojcem, pomimo tego, że dba o dobrą przyszłość dzieci. Uwielbia podróże, szczególnie kraje egzotyczne. Ma inklinacje do hazardu. Fryderyk ceni sobie bardzo przyjaciół oraz dobre sąsiedztwo. Lubi wyróżniać się wśród innych, dlatego stale stara się pełnić rolę przywódcy, przez co często spotykają go przykrości.

Znaczenie imienia Fryderyk

Patron: FRYDERYK, BISKUP UTRECHTU Trudno powiedzieć, czy pochodził z Fryzji, czy też przybył z Wysp Brytyjskich. Urodził się prawdopodobnie pod koniec VIII stulecia. W każdym razie między 825 a 828, wstąpił na stolicę biskupią w Utrechcie. Głosił gorliwie słowo Boże i zwalczał sabelianizm, który pojawił się we Fryzji. W r. 829 widzimy go na synodzie w Moguncji. Na jego prośbę sławny wówczas Raban Maur opracował komentarz do księgi Jozuego. Wyrzucając złe obyczaje cesarzowej Judycie i sprzeciwiając się małżeństwu Ludwika Pobożnego z nią, ściągnął na siebie jej zemstę. Dosięgła go przez dwóch nasłanych zbirów, którzy prawdopodobnie zamordowali go 18 lipca 838 r. Stąd w martyrologium widnieje on jako męczennik.

Kolor: purpurowy

Kamień: aleksandryt





system komentarzy zapewnia Disqus