Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Henryk

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 9 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię pochodzenia germańskiego, częste w domach panujących Niemiec. Złożone jest z elementów: heim?ojczyzna i rihhi-władca. Całość interpretować można jako ?pan domu, władca ojczyzny. W Polsce jest to popularne imię męskie, występujące też w skróceniach: Heniek, Heniu. Poświadczone jest ono w formie Henryk (1400), Hyndryk (1482), Hainrich w zapisach niemieckich.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Henryk jest mężczyzną pewnym siebie, konsekwentnym w swoich planach i pewnie dążącym do wyznaczonego celu. Jest dobrym gospodarzem, często uzdolniony artystycznie. Ceni rodzinę i dom, dzieci stara się wychowywać poprzez pracę. Henryk to osoba prostolinijna i uczciwa, dzięki czemu budzi szacunek i zaufanie innych ludzi. Nie cierpi kłamstw i obłudy. Z ochotą pomaga innym w potrzebie.

Znaczenie imienia Henryk

Patron: HENRYK, BISKUP UPPSALI, APOSTOŁ FINLANDII Miał pochodzić z Anglii. Do Szwecji przybył prawdopodobnie w r. 1153 w otoczeniu kardynała-legata, Mikołaja z Albano (późniejszego papieża Hadriana IV). Obsadzony na stolicy biskupiej w Uppsali, wyprawił się z królem Erykiem Jedvardssonem do Finlandii, gdzie głosił Ewangelię. Kiedy król zakończywszy tę "wyprawę krzyżową", wrócił do Szwecji, Henryk został na miejscu, aby nadal głosić wiarę i zorganizować Kościół fiński. Akcja ta jednak nie trwała zbyt długo. 19 stycznia około r. 1160 zginął na zamarzniętej tafli jeziora Köyoliö (Kyulo), zabity przez chłopa, którego obłożył co dopiero kanoniczną karą za zabójstwo. Pochowano go w Nousis (dziś Nousiajnen), gdzie dotąd zauważyć można ślady dawnego centrum pielgrzymkowego. Późnej (1290-1300) relikwie przeniesiono do Abo (Turku) i złożono w tamtejszej katedrze. W r. 1720 zabrali je Rosjanie. Henryk długo uchodził za patrona Finlandii i jej narodowego święta. Ale czczono go również w całej Skandynawii, w w. XVII kult jego przenikną do kalendarzy liturgicznych i propriów polskich, w niektórych diecezjach ostał się niemal do naszych czasów.

Przysłowie: "Od świętego Henryka noc umyka"

Kolor: koniakowy

Kamień: bursztyn





system komentarzy zapewnia Disqus