Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Ireneusz

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 9 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię pochodzenia greckiego. Formalnie jest to użyty w charakterze imienia własnego przymiotnik eirenaios ?spokojny, pokojowy. Ten ostatni jest z kolei tworem od rzeczownika, eirene ?pokój, spokojne życie. Imię greckie Eirenaios przejęli Rzymianie w wymowie Irenaeus, co stało się podstawą spolszczenia Ireneusz. Niektórzy uczeni wiążą rozpowszechnienie się imion Eirene i Eirenaios z tzw. Pax Augustia. W dawnej Polsce imię to nie było znane. Pewne rozpowszechnienie datuje się dopiero w XIX w. Zdrobnieniem jest Irek.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Ireneusz to mężczyzna o dużym temperamencie, bywa rozrzutny i ekstrawagancki. Jest dobrym organizatorem, lojalny w stosunku do władzy, do swojej rodziny oraz swoich idei. Lubi modny ubiór, dobre potrawy i podróże egzotyczne, na które nie skąpi pieniędzy. Ma szacunek do swojej ojczyzny i rodziny. Jest zazdrosny o żonę i dzieci. Bardzo nie lubi, gdy się go krytykuje. Jest osobą stanowczą i zawsze z chęcią służy innym.

Znaczenie imienia Ireneusz

Patron: IRENEUSZ, BISKUP LYONU Urodził się między r. 115 a 120. Prawdopodobnie pochodził z Azji Mniejszej. W każdym razie jako młody chłopak słuchał nauk św. Polikarpa, biskupa Smyrny, a ten wspominał o swoich kontaktach ze św. Janem Ewangelistą i innymi, którzy "widzieli Pana". Przypuszczalnie chrzest otrzymał jako dziecko, on też jako pierwszy świadek epoki patrystycznej zdecydowanie bronił chrztu dzieci. W jaki sposób znalazł się w starożytnym Lugdunum (dziś Lyon), nie wiemy. W dziejach Kościoła pojawia się jako kapłan Lyonu, wysłany przez tamtejszych wyznawców do papieża Eleuteriusza. Być może, iż ta właśnie misja pozwoliła mu uniknąć prześladowania, które niebawem wybuchło w Galii (177). Zginęło wtedy wielu chrześcijan Lugdunum na czele z jego biskupem Potynem. Ireneusz zajął jego miejsce i gorliwie jął się apostolskiego działania, którego odzwierciedleniem są jego pisma. Jakie były jego ostatnie dni życia i rodzaj śmierci, nie wiemy. Dopiero Hieronim mimochodem nazwał go męczennikiem. W pół wieku później mniemanie to zaczęło się utrwalać, ale nawet Grzegorz z Tours, który je akcentuje i umiejscawia pod 202 r., nie potrafi powiedzieć niczego więcej. Być może chodziło o tragiczne wydarzenia w r. 177, które nastąpiły po zdobyciu Lugdunum przez Septymiusza Sewera. Tradycje tego miasta wyznaczają na miejsce spoczynku Ireneusza katedrę św. Jana, ale starożytny kościół poświęcony jego pamięci zdaje się mieć nie mniejsze prawa do tego tytułu. Jego pamiątkę naznaczono na dzień 28 VI.

Kolor: beżowy

Kamień: piasek pustyni





system komentarzy zapewnia Disqus