Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Kajetan

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 8 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen geograficzne od nazwy miasta Lacjum ?Caieta (po grecku Kaiata) utworzone sufiksem -anus. Cognomina geograficzne były dobrze znane w Rzymie. Pierwotnie najczęściej nosili je niewolnicy. Imię to pojawia się w Polsce dość późno, bo dopiero w XVIII wieku wraz z działalnością zakonu teatynów, którego założycielem był św. Kajetan. Dziś imię to występuje rzadko. Od imienia Kajetan pochodzą nazwiska: Kajetaniak, Kajetanowicz, Kajetanek.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Kajetan idzie przez życie zdecydowanie i zwycięsko. Jest ambitny, inteligentny, elokwentny i potrafi bawić towarzystwo. Lubi wyróżniać się w swoim środowisku i być oryginalny. Lubi także ładny wygląd i modny ubiór, na który często wydaje sporo pieniędzy. Zdarza się, że zaniedbuje żonę, dzieci oraz swoich rodziców. Ciągle tęskni za pokojem, stara się zapobiegać złu tego świata.

Znaczenie imienia Kajetan

Patron: ¦WIĘTY KAJETAN który patronuje temu imieniu, jest, jak się zdaje, jedynym. To Kajetan z Thieny. Tak określa się go w historii, bo z miejscowości tej wywodził się jego ojciec Kasper. On sam urodził się w r. 1480 w Vicenzy, mieście, które podówczas należało do Wenecji. Po studiach prawniczych odbytych w Padwie, udał się Kajetan (1505) do Rzymu, gdzie rozpoczął karierę urzędniczo-kościelną na dworze papieskim. ¦więcenia kapłańskie przyjął jednak dopiero w r. 1516. Teraz z wielką gorliwością oddał się posłudze ubogim i nieszczęśliwym. Rychło wszedł także w kontakt ze zrzeszeniem Bożej Miłości, które odegrało tak wybitną rolę w przygotowaniu gruntu pod późniejszą reformę kościelną i ożywienie życia religijnego. W r. 1520 Kajetan wezwany przez matkę wrócił do Vicenzy i objął tam rozmaite funkcje kościelne, opiekując się m. in. sanktuarium na górze Soracte. Przede wszystkim oddał się jednak dziełom miłosierdzia. W r. 1523 wraca do Rzymu i wkrótce potem wraz z Janem Piotrem Carafą, późniejszym Pawłem IV, oraz dwoma innymi gorliwymi kapłanami zakłada zgromadzenie kleryków regularnych, zwanych później kajetanami ? lub od biskupstwa Chieti (Theate), którym rządził Carafa ? teatynami. W trudnym roku 1527 Kajetan zostaje przełożonym tego zgromadzenia. Później piastuje stanowisko przełożeńskie w Neapolu (1533) i Wenecji (1540). Powróciwszy następnie (1543) do Neapolu, oddaje się cały na usługi biednych i godzi zwaśnionych mieszkańców, ugrupowanych w rozmaitych stronnictwach miejskich. Znużony tymi uciążliwymi wysiłkami umiera 7 sierpnia 1547 r. Kanonizowany w 1671 r.; wspomnienie wpisano do kalendarza rzymskiego w 1673 r.

Przysłowie: "¦więty Kajetanie, strzeż od deszczu sprzątanie"

Kolor: złoty

Kamień: nefryt





system komentarzy zapewnia Disqus