Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Karol

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 3 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od wyrazu pospolitego staro-wysoko-niemieckiego karl, charal, charel, carl ?małżonek, mąż. Swoją popularność, najpierw wśród panujących, a potem wśród różnych warstw społecznych, zawdzięcza cesarzowi Karolowi Wielkiemu (742-812), twórcy potęgi państwa frankońskiego i odnowicielowi cesarstwa na Zachodzie. Do krajów słowiańskich dostało się dość wcześnie i uległo przeobrażeniom językowym, podobnie jak wyrazy rodzime. Zdaniem wielu uczonych, zapożyczone przez Słowian w VIII/IX w. stało się w językach słowiańskich źródłem wyrazu oznaczającego panującego ? pol. król, czeski kral, ros. korol, sezb. chorw. kralj. Według niektórych przekazów miał je nosić jako imię chrześcijańskie Kazimierz Odnowiciel (+ 1054). W źródłach dotyczących ziem polskich pojawia się w r. 1208 (na ¦ląsku) i, jak się wydaje, służy do określenia nie-Polaków (Niemców). Zapisy typu Karl (1490) z pewnością określają Niemca. Jeszcze w XVI wieku rzadkie w Polsce było doraźnie przyswajane jako Karzeł (tak Bielski nazywa cesarza Karola V). Dziś używana forma Karol jest spolszczeniem łacińskiej formy Carolus. Formy spieszczone tego imienia to: Lolek, Lolo, Karlik.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Karol to człowiek szlachetny, kulturalny, inteligentny, który dobrze wychowuje swoje dzieci. Jest bardzo związany z rodziną i domem. Jest konserwatystą. Chętnie udziela rady i pomocy innym, można zawsze na nim polegać. Karol jest życzliwą i pogodną osobą.

Znaczenie imienia Karol

Patron: Bł. Karol Dobry

Przysłowie: "Na świętego Karola wyjrzy spod śniegu rola"

Kolor: purpurowy

Kamień: aleksandryt

system komentarzy zapewnia Disqus