Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Łukasz

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 9 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię pochodzenia prawdopodobnie greckiego Lukanós. W Polsce imię poświadczone w formach: Łukasz (1306) i Łuka (1386) oraz w skróceniach i spieszczeniach: Łukacz, Łukan, Łuczka. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Łukasz, Łukasik, Łukaszek, Łukaszewski, Łukasiński, Łukaszewicz, Łuczak, Łuczkiewicz, Łuczkowski, Łuczko. Od imienia Łukasz pochodzi nazwa miejscowa Łuczyce.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Łukasz to mężczyzna pilny, pracowity, systematyczny i punktualny. Jest bezpośredni i nie udaje kogoś innego, niż jest, dlatego też inni lubią jego towarzystwo. Przykładny mąż, wzorowy ojciec. Kocha swoją rodzinę i tradycję. Łukasz jest dobrym pracownikiem i miłym kolegą. Jest raczej domatorem, nie lubi podróżować.

Znaczenie imienia Łukasz

Patron: ŁUKASZ, EWANGELISTA Był z pochodzenia poganinem, z zawodu lekarzem. Około r. 50 dołączył w Troadzie do św. Pawła, który odbywał swoją podróż misyjną. Towarzyszył mu do Filippi, a w siedem lat później z Filippi do Jerozolimy. Z dalszych opowiadań Dziejów wynika, że z Pawłem i Arystarchem udał się do Rzymu i przebywał tam w czasie więzienia Pawła. Być może wówczas poznał św. Marka. Nieco więcej wiadomości o Łukaszu podaje Prolog do jego Ewangelii. Według niego Łukasz pochodził z Antiochii Syryjskiej. Po śmierci św. Pawła działał w Achai. Jako 84-letni starzec zmarł śmiercią naturalną w Beocji. W 357 r. ciało jego przeniesiono z Beockich Teb do Konstantynopola. Wspomnienie jego wpisano pod dniem 18 października.

Kolor: biały

Kamień: opal

system komentarzy zapewnia Disqus