Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Mateusz

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jest to imię biblijne z hebrajskiego Mattaj (skrót imienia Mattanja ?dar Boga). Do języka polskiego przeszło z łaciny (Mattheus). Poświadczone od 1144 r. Używane do dnia dzisiejszego. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Matus, Matusiak, Matuszak, Matuszek, Matusiewicz, Matuszewicz, Matuszewski.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Mateusz to człowiek odpowiedzialny, prawdomówny, sprawiedliwy, o dobrym sercu. Zawsze konsekwentnie realizuje to, co sobie postanowił, nawet jeśli nic na tym nie zyska. Jest konserwatystą. Swoją żonę kocha bardzo szczerze, a dzieci wychowuje w tradycji. Nie popiera wolnych związków. Z radością udziela pomocy innym ludziom, niekiedy może zostać duszpasterzem.

Znaczenie imienia Mateusz

Patron: MATEUSZ, APOSTOŁ I EWANGELISTA Jego to właśnie imieniem oznaczona została pierwsza z czterech Ewangelii. Nazywano ją tak od najdawniejszych czasów. Kim był, nie wiadomo, jedne źródła podają, że głosił Ewangelię wśród Żydów, w listach apostolskich widnieje wśród Dwunastu, Marek zaś mówi o powołaniu celnika z Kafarnaum imieniem Lewi, którego Chrystus wezwał z miejsca jego urzędowania. Czy Mateusz to celnik? Starożytność bez wahania mówi twierdząco, gdyż w czasach ewangelicznych nie było czymś wyjątkowym posiadanie dwóch imion. Wracając do Ewangelii oznaczonej jego imieniem, uwzględnia środowisko żydowskie, które autorowi nie jest bynajmniej obce. Zwracając się do niego, chętnie posługuje się on argumentacją biblijną, a więc powołuje się na proroków, przytacza przepowiednie mesjańskie. Naukę Pana eksponuje przy pomocy mów. Skrzętnie notuje słowa dezaprobaty, skierowane do faryzeuszów. Mocno akcentuje to, co nam ukazuje powstanie Kościoła. W szczegóły i żywe opisy Mateusz się nie wdaje, nie troszczy się też o chronologię, mimo to lubi ład i stara się o utrzymanie logicznego porządku. Gdzie działał, głosząc tę Ewangelię? Niewątpliwie wśród ziomków. Czy apostołował potem wśród ludów pogańskich? Na to drugie pytanie odpowiedzieć nie potrafimy, bo jakakolwiek jednolita tradycja historyczna w tym właśnie względzie nie istnieje. Wspomina się go pod dniem 21 września.

Przysłowie: "Gdy święty Mateusz w śniegu przybieżał, będzie po pas całą zimę leżał"

Kolor: szary

Kamień: labradoryt

system komentarzy zapewnia Disqus