Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to przejęta z angielskiego forma imienia łacińskiego Patricius. Na gruncie łacińskim było to pierwotnie cognomen od słowa pospolitego patricius ?członek rodu, którego ojciec zasiadał w senacie. W dawnej Polsce imię to było znane w formie Patrycy, Petrycy zapożyczonej wprost z łacińskiego Patricius. Imię to nosił Andrzej Petrycy Nidecki (1522-1587), filolog, tłumacz i komentator Cycerona. Jako nazwiska formy Petrycy używał też Sebastian Petrycy z Pilzna (1554-1626), lekarz i filozof.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Patryk to mężczyzna uparty, energiczny i nieco zaborczy. Uwielbia naukę, ciągle chce zdobywać wiedzę i odkrywać coś nowego, dlatego też ma dużą szansę zostać naukowcem. Wszystko co robi stara się robić perfekcyjnie i z pełnym zaangażowaniem. Nigdy się nie poddaje, walczy aż do końca, nawet kiedy inni dawno już się poddali. Kocha podróże i kraje, które mają w sobie jakieś tajemnice, i w których można odkryć coś ciekawego. Patryk jest mocno związany ze swoją rodziną.
Patron: PATRYK, APOSTOŁ IRLANDII Urodził się około r. 385 w Tabernii (Tubernii), której nie sposób zidentyfikować; jest to może dzisiejsze Ravenglass; dość że położone było w tej części Brytanii, która należała już do cesarstwa. Patryka wcześnie ochrzczono, ale mimo to wychowywano, jakby się dziś powiedziało, po laicku. Gdy miał szesnaście lat, został porwany przez piratów i sprzedany jako niewolnik w Irlandii. Wtedy właśnie dokonała się w nim odmiana życia. Po sześciu latach udało mu się zbiec z Irlandii, ale zapomnieć o niej już nie potrafił. Wracała doń w snach i na jawie, wreszcie doznawszy mistycznego przeżycia, uświadomił sobie, że powołany jest do pracy nad jej nawróceniem. Żeby się do tego przez odpowiednie studium przygotować, udał się na kontynent i został uczniem ¦w. Germana z Auxerre. Jako pielgrzym podążył też do Italii i przez jakiś czas przebywał w koloniach mniszych na wyspach Morza Tyrreńskiego. Gdy potem okazał gotowość udania się do Irlandii, władze kościelne wzbraniały się przed udzieleniem aprobaty, zwłaszcza że zarzucono mu brak odpowiedniego wykształcenia. W końcu wyznaczono go na następcę pierwszego biskupa Irlandczyków, Palladiusza. Nierzadko też życie jego było wystawione na niebezpieczeństwo. W końcu też niejednej przykrości doczekał się od swoich. Krytykowano go na miejscu i w Bretanii, zwłaszcza że zażądał ekskomuniki dla niejakiego Korotyka, który ze zbójecką bandą rycerzy najechał brzegi Irlandii, zabijając i uprowadzając w niewolę mieszkańców ochrzczonych przez Patryka. Ostatnie lata spędził, jak przypuszczają, w jakimś klasztorze. Nie wiemy, kiedy umarł. Daty wskazywane koniekturalnie przez badaczy wahają się między r. 457 a 493. Pewniejsza jest bez wątpienia data dzienna, przekazana przez wiele starych martyrologiów. Jest nią 17 marca.
Przysłowie: Gdy zakochasz się w Patryku, będzie o to mnóstwo krzyku
Kolor: grafitowy
Kamień: hematyt
|