Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 2 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to imię hebrajskie z grupy imion teoforycznych, zawierające element -el ?Pan. Hebrajskie Rapha?el interpretować trzeba jako ? Bóg uzdrawia. Imię to nosił słynny malarz i architekt włoski doby Renesansu Raffaello Santi (1483-1520). W Polsce imię występuje od średniowiecza (XII w.) w formach: Rafał, Rafałko, Rachwał. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Rachwał, Rachwalski, Rafalski, Rafałowski.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Rafał to mężczyzna stateczny, ułożony, cierpliwy i skory do zgody. Nie jest chętny do nauki i z trudem zdobywa zawód. Jest koleżeński, towarzyski, lubi imponować innym. Nie lubi podróży, jest wielkim domatorem. Ma słabe zdrowie. Niechętnie zawiera związek małżeński i jeśli się wiąże z kimś to raczej w późniejszym wieku.
Patron: RAFAŁ, ARCHANIOŁ Jedyną biblijną księgą, która poucza nas o nim, jest pełna uroku i wzniosłości opowieść z III lub II wieku przed Chrystusem, która do kanonu Starego Testamentu weszła jako Księga Tobiasza. Pod jej koniec Rafał przedstawia się jako jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański, ale na początku pojawia się pod postacią ludzką, przybierając pospolite imię Azariasz. Ofiaruje się wówczas młodemu Tobiaszowi na przewodnika drogi z Niniwy do Rega w Medii. Nad rzeką Tygrys ratuje go przed wielką rybą i po jej rozpłataniu poleca mu wyciągnąć z niej żółć, serce i wątrobę. Po przybyciu do Ekbatany radzi mu się ożenić z Sarą, córką Raguela, którą uwalnia od napaści złego ducha, Asmodeusza. Na prośbę młodego Tobiasza udaje się też do jego krewnego, Gabaela, aby odebrać w imieniu rodziny należny dług. Po powrocie do domu radzi synowi, by staremu Tobiaszowi pomazał oczy żółcią ryby, i w ten sposób przywraca mu wzrok. Gdy wreszcie ojciec i syn chcą go wielkodusznie wynagrodzić i okazać mu szczerą wdzięczność, mówi, kim jest, i zachęca ich do uwielbienia Opatrzności. Tyle Pismo św. Księgi pozabiblijne, zarówno żydowskie, jak i chrześcijańskie, niewiele dodają do tych wiadomości. Nazywają Rafała jednym z siedmiu najwyższych duchów niebieskich, księciem aniołów i mówią o jego roli w życiu ludzi. Czynią go wreszcie opiekunem podróżujących, niejako typowym aniołem-stróżem. Wspomina się go w dniu 29 września.
Przysłowie: "Gdy zakochasz się w Rafale, myśleć nie będziesz wcale"
Kolor: niebieski
Kamień: agat
|