Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to dwuczłonowe imię pochodzenia germańskiego złożone z członów: hrot- (rod, rot) ?sława i -berth (beraht) ?znakomity. Najstarsza forma tego imienia brzmiała Hrodebert. Różnymi dialektycznymi pierwotnie formami są dzisiejsze samodzielne imiona Ruppert i Ruprecht (niemieckie). W Polsce imię znane od wczesnego średniowiecza i używane jest do dziś. Formy spieszczone to Rob, Robuś, Robercik, Robcio.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Robert to człowiek energiczny, dobry organizator i znawca ludzkiej psychiki. Potrafi obserwować ludzi i świat. Ma talent kierowniczy, bywa często trafnym rozjemcą. Z wyglądu jest osobą przyjazną, która przyciąga innych i zachęca do kontaktów i przyjaźni. Chętnie służy i pomaga innym. Robert jest oddany żonie i dzieciom, ma szacunek do rodziców i kocha tradycję. Nie lubi podróży, jest domatorem. Lubi, gdy ktoś go chwali, ponieważ jest to dla niego motywacją do dalszego działania. Jest dobrym patriotą.
Patron: ROBERT BELLARMIN, DOKTOR KO¦CIOŁA Urodził się 4 października 1542 r. w Montepulciano, w Toskanii, w możnej rodzinie, spokrewnionej z najpotężniejszymi rodami Italii. Jego matka, Cyntia, była rodzoną siostrą papieża Marcelego II. Studia średnie ukończył u jezuitów w swym rodzinnym mieście. W r. 1560 wstąpił do zakonu, który od samych swych początków zaprzyjaźniony był z jego rodziną. Od r. 1569 przebywał w Belgii. Tam też w rok później otrzymał święcenia kapłańskie. Na początku pracował głównie w Lowanium. Na żądanie Grzegorza XIII w r. 1576 wezwano Roberta do Rzymu i powierzono mu w Kolegium Rzymskim katedrę teologii polemicznej. W r. 1592 Robert został rektorem Kolegium Rzymskiego, a w dwa lata później prowincjałem prowincji neapolitańskiej. Gdy w r. 1597 złożył ten urząd, Klemens VIII wezwał go na powrót do Rzymu i mianował swym teologiem, konsultorem Kongregacji ¦w. Officjum oraz penitencjarzem u św. Piotra. Po śmierci papieża (1605) przebywał znów w Rzymie. Uczestniczył teraz w pracach wielu kongregacji papieskich, był protektorem celestynów, a od r. 1607 administrował także diecezją Montepulciano. Zmarł 17 września 1621 r.
Przysłowie: "Tylko dziewczyna słodka jak miód Roberta zwali z nóg"
Kolor: malinowy
Kamień: rubin
|