Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 7 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen utworzone od przymiotnika Romanus ?rzymski, wywodzącego się od nazwy miasta Roma (Rzym). Romanus, to pierwotnie ? "człowiek z Rzymu", Rzymianin. Nazwa miasta Roma (Rzym) pochodzić ma z etruskiego słowa ruma pierwotnej nazwy Tybru. Żeńską formą imienia jest Romana. W Polsce imię znane już w średniowieczu, szczególnie na ziemiach ruskich. Nosił je m. in. Roman Mścisławowicz, siostrzeniec Kazimierza Sprawiedliwego (+1205). Na Ruś imię to przyszło z Bizancjum. Formy spieszczone: Romek, Romeczek, Romuś, Romcio. Od imienia tego pochodzą nazwiska: Roman, Romaniszyn, Romanowicz, Romanowski, Romaszkan, Romkowski, Romaszkiewicz, Romankiewicz.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Roman to urodzony przywódca, idealnie sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. Potrafi współpracować z ludźmi, dba o ich byt, stara się wynagrodzić ich zaufanie w stosunku do niego. Jest słowny, pracowity, zaradny, ma świetną pamięć. Roman jest też silny i odporny psychicznie na stres. Prywatnie jest to człowiek dobry, jest dobrym mężem oraz ojcem, który dba o wychowanie i edukację dzieci. Nie przywiązuje wagi do tradycji, ma szacunek do ludzi starszych. Jest przyjazny i ma nienaganne stosunki z ludźmi.
Patron: ROMAN JURAJSKI Urodził się w Jurze francuskiej pod koniec IV stulecia. Zrazu był uczniem opata Sabina w Ainay pod Lyonem. Potem ruszył w dziewicze lasy Jury i około r. 435 osiadł tam jako pustelnik w miejscu zwanym Condat (dziś Saint-Claude). Niebawem przylgnął do niego jego młodszy brat Lupicinus. Potem przybyli tam inni ludzie, chcący dążyć do chrześcijańskiej doskonałości. Życie pustelnicze przeobraziło się zatem w życie cenobityczne. Napływ kandydatów był tak duży, że klasztor w Condat okazał się za mały. Część mnichów pod wodzą Lupicinusa zmuszona była wówczas założyć drugi ośrodek w Lauconne. Powstał też klasztor żeński w La Beaume. Roman zmarł 28 lutego 463 r. lub 464 r. Pochowano go w La Beaume.
Kolor: zielony
Kamień: chalcedon
|