Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Anatol

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 9 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię męskie pochodzenia późnogreckiego. Grecki Anatólios to z formalnego punktu widzenia użyty w charakterze nazwy osobowej przymiotnik anatólios ,"wschodni" od rzeczownika anatol? "wschód słońca, strona świata, gdzie słońce wschodzi, wschód". U Greków pod pojęciem geograficznym Anatole rozumiano Azję Mniejszą. Przymiotniki na -ios w nazwach osobowych oznaczały zazwyczaj niewolników pochodzących z danego miasta lub krainy. Zatem Anatólios to genetycznie rzecz ujmując niewolnik, człowiek wschodni, z Azji Mniejszej, Anatolijczyk. Rzymianie imię to przejęli w postaci Anatolius (co bywa czasem spolszczone na Anatoliusz). W Polsce imię to nigdy nie było popularne, choć zdarzało się czasem na kresach, może pod wpływem prawosławnym, że częściej go używano (rosyjskie Anatolij). W nowoczesnych czasach (XIX, XX w.) mogło u nas wystąpić pod wpływem Anatola France?a, pisarza francuskiego, u którego nie było to imię chrzestne, lecz część pseudonimu literackiego. ¦więci noszący to imię są albo postaciami mało znanymi w historii kościelnej i oddaje się im tylko kult lokalny, albo też, jakikolwiek pochodzą z epoki patrystycznej i rolę odegrali niemałą, nie są otoczeni trwałą czcią. Podajemy krótką charakterystykę dwóch z nich.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Jest to człowiek odważny, broni pokrzywdzonych. Postępuje zgodnie ze swoja intuicją. Trzyma się uparcie swoich zasad. Ma uzdolnienia kierownicze. Jest dobrym mężem i ojcem. W pracy jest bardzo skrupulatny i metodyczny, ale niezbyt kreatywny. Ma wiele życzliwości dla ludzi, a jego dobroć często bywa wykorzystywana przez innych.

Znaczenie imienia Anatol

Patron: ANATOL, BISKUP LAODYCEI (w Syrii) w III stuleciu. Pochodził z Aleksandrii, gdzie przez dłuższy czas wykładał nauki humanistyczne i filozofię. Wyświęcony na biskupa pomocniczego w Cezarei Palestyńskiej, został w roku 268 otrzymany przez chrześcijan Laodycei, przez którą przejeżdżał, i osadzony tam na stolicy biskupiej, świeżo osieroconej. Pozostawił po sobie niewiele prac z zakresu matematyki, chronometrii, sposobu obliczania czasu, świętowania Wielkanocy itp. chwalili go jako męża uczonego, ale czci mu nie oddawali. Natomiast martyrologia łacińskie zaczęły stosunkowo wymieniać go w dniu 3 lipca, myląc widocznie jego z Anatolem konstantynopolitańskim.

Przysłowie: "Zostanie spełniona każda wola kapryśnego Anatola"

Kolor: zieleń groszkowa

Kamień: jadelit





system komentarzy zapewnia Disqus