Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Agnieszka

Rodzaj: imię żeńskie

Wartość numerologiczna: 3 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię żeńskie u nas pochodzenia kościelnego, najprawdopodobniej za pośrednictwem czeskim z niem. Agnes, a to z łac. Agnes. W łac. prawdopodobnie z greckiego (por. gr. hagne, agne ? czysta, dziewicza, ale to nie całkiem pewne). Przyrostek -ka w Agnieszka dodany już na gruncie słowiańskim (czeskim i polskim). W średniowieczu imię to, u nas popularne, występowało w kilku postaciach: Agnieszka, Angnieszka, Jagnieszka, Jegnieszka, a także Agna i Jagna. Od tego ostatniego zdrobnienie Jagienka. Dzisiejsze zdrobnienie to Jagusia i Jaguśka. Czasami łac. Agnes (dop. Agnetis) było polonizowane doraźnie i stąd mamy średniowieczne postacie Agneta i Angneta. O popularności tego imienia świadczy też to, że weszło one do przysłów ludowych (święta Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka, tzn. woreczka). ¦więte znane pod tym imieniem tworzą liczne grono (około 16 postaci). Ale nie wszystkie wymieniane w wykazach Agnieszki zasługują na tę samą uwagę: niektóre w historii kościelnej ledwo znane, inne znowu nie doczekały się większych i trwalszych oznak czci.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Z greckiego słowa hagneia Agnieszka oznacza czystość, świętość, osobę bez skazy. Osoby, które mają to imię są wrażliwe, spokojne, mają duże poczucie odpowiedzialności, poczucie humoru. Agnieszka ma charakter stały i nie narzuca innym swojej woli.

Znaczenie imienia Agnieszka

Patron: św. Agnieszka Rzymianka

Przysłowie: "Jeśli na Agnieszkę pochmurno, to o len nietrudno; a jeśli jasno, to o len ciasno"

Kolor: liliowy

Kamień: ametyst

system komentarzy zapewnia Disqus