Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Andrzej

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 6 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię pochodzenia greckiego. Greckie Andréas genetycznie jest zdrobnieniem dwuczłonowych imion męskich typu: Adróbulus, Androgénes, Androkr?tes, Androm?des, Andronikos itd., bardzo rozpowszechnionych a zawierających wyraz anér (gen. andrós) "mąż, mężczyzna" w części pierwszej. W całym chrześcijaństwie imię to było zawsze popularne. W Polsce występuje od czasów przyjęcia chrześcijaństwa. Przy przejmowaniu uległo różnym przekształceniom i przystosowaniu do fonetyki polskiej. Stąd mamy różne warianty tego imienia: Andrzej, Jędrzej, Ondrzej, Andrzysz, Andrzejasz itp., a także zdrobnienia: Andrzejek, Jędrzejek, Ondrzejek, Ondraszek, Ondrysz. Czasami te różne przekształcenia polskie mieszały się z podobnymi przekształceniami, zapożyczonymi z Niemiec, imienia Henryk. Obok imienia męskiego Andrzej w średniowieczu trafiało się w Polsce imię żeńskie Andrzeja, Ondrzeja, dzisiaj nie spotykane. Zdrobnienie Jędruś, Jędrek, Jędrzejek nawiązuje do bardziej spolszczonej i popularnej kiedyś postaci Jędrzej, które dzisiaj zastępuje zdrobnienie Andrzejek. Od tego imienia wzięło swój początek lwowsko-krakowskie określenie andrusy, dziś zapomniane, a także jędrusie z czasów II wojny światowej. Dodatkowym świadectwem popularności kultu świętego Andrzeja są pewne ludowe zwyczaje zwane andrzejkami. Od imienia Andrzej (z różnych jego postaci) pochodzi dużo nazwisk: Andrzejewski, Jędrzejewski, Jędrzejewicz, Jędrychowski, Jędrusik itp., a także nazwy miejscowości: Jędrzejów, Andrychów. ¦więci znani pod tym imieniem są tak liczni, że nie sposób ich tu wymienić. Przedstawimy jednak w skrócie najbardziej czczonych.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Andrzej jest osobą która nawet w późnym wieku uważa, że nadal może "góry przenosić". Jest bardzo czuły na wdzięki kobiece. W pracy pełen pomysłów i zapału, ale czasem zbyt mało systematyczny. Jest dobrym kierownikiem, chętnie radzi innym, jak należy dana sprawę załatwić. Potrafi wybrać sobie dobrą żonę. Jest wzorowym ojcem. Cechy Andrzeja to: pewność siebie, odwagę, prostolinijność, szczerość, wierność, dar opiekowania .U Andrzejów przeważa optymizm, nadmiar energii, dziarskość, wola życia, jasność co do tego, co jest dobre, a co złe.

Znaczenie imienia Andrzej

Patron: ANDRZEJ, APOSTOŁ Rybak rodem z Betsajdy galilejskiej, który później wraz z bratem Szymonem osiadł w Eafarnaum. Zrazu pasjonowało go przepowiadanie Jana Chrzciciela i dlatego towarzyszył mu nad dolnym Jordanem. Skoro jednak usłyszał z ust Jana Chrzciciela słowa "Oto Baranek Boży", bez wahania poszedł za Jezusem. Mając najwidoczniej usposobienie rzutkie i serce skłonne do entuzjazmu, rychło przyprowadził do niego swojego brata, któremu oświadczył: "Znaleźliśmy Mesjasza". Wraz z bratem, napotkanym po drodze swoim ziomkiem Filipem oraz innymi poszedł za Jezusem do Kany Galilejskiej, gdzie był świadkiem pierwszego cudu. Po cudownym połowie ryb Chrystus wezwał go wyraźnie do pójścia za sobą, na które to Andrzej odpowiedział bez najmniejszego wahania. Odtąd należał do grupy najbliższych Jezusowi i najbardziej zaufanych. Na kartach Ewangelii pojawia się dostatecznie często, byśmy mogli wczuć się w jego usposobienie i poznać jego charakter. Znacznie mniej wiemy o jego życiu i działalności po Zesłaniu Ducha ¦więtego. Opisują nam je co prawda legendy, bogate w pomysły, niestety pisma te nie posiadają wartości historycznej. Możemy jedynie przypuszczać, że Andrzej apostołował w Poncie i Bitynii (płn. część Azji Mniejszej), może także w Scytii (okolice dolnego biegu Dunaju, dzisiejsza Dobrudza) oraz Tracji (dzisiaj Bułgaria), w końcu zaś na terenie Grecji, zwłaszcza w Epirze i Achai. Według świadectw miał zginąć męczeńsko, zwisając głową w dół, w IV w. w Grecji w Patras. Jako datę męczeńskiej śmierci podawano 30 listopada 60 r. Jego relikwie przeniesiono w IV stuleciu do Bizancjum, w 1208 r. do Amalfi, głowa zaś miała być przechowywana w Rzymie od roku 1462. Dopiero 26 IX 1964 r. zwrócono ją Grekom. Pamiątka jego męczeństwa zespoliła się z bogatym folklorem, do którego przeniknęły niewątpliwie elementy pierwotne (np. wróżby zwane andrzejkami).

Przysłowie: "Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży"

Kolor: grafitowy

Kamień: tygrysie oko





system komentarzy zapewnia Disqus