Rodzaj: imię żeńskie
Wartość numerologiczna: 4 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Imię pochodzenia łacińskiego (Caecilii). Imię Cecylia poświadczone jest w polskich dokumentach już w r. 1265. W 1605 r. ks. S. Grochowski wydaje poemat p.t. "¦w. Cecylia Rzymianka". Większą popularność zyskuje to imię w XVII wieku w związku z tym, że żona króla Władysława IV., a córka cesarza Ferdynanda nosiła imiona Cecylia Renata.
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Jest to osoba spokojna, pilna i niezbyt pewna siebie. Nie lubi załatwiać żadnych spraw urzędowych ani pracować na kierowniczym stanowisku. Woli nie wychodzić przed szereg. Łatwo ulega wpływom innych ludzi. Lubi prowadzić dom. Przyjmuje odpowiedzialność za powierzone zadania. Jest osobą pobożną.

Patron: CECYLIA, MĘCZENNICA RZYMSKA Według rzekomych akt jej męczeństwa była narzeczoną niejakiego Waleriana, ale w dniu ślubu oświadczyła mu, że czystość swą ofiarowuje Bogu i że strzeże jej anioł. Gdy Walerian przyjął za jej namową chrzest, ujrzał tego anioła, co później stało się także udziałem jej brata, Tyburcjusza i innych. Wszyscy oni jako chrześcijanie zostali umęczeni, po nich zaś pośród niezwykłych okoliczności śmierć poniosła sama Cecylia. Jednak nie możemy, na podstawie tego opowiadania, powiedzieć o Cecylii nic pewnego. Najprawdopodobniej pochodziła z możnego rodu, a hojnymi darowiznami na rzecz Kościoła dostąpiła zaszczytu pochowania jej w pobliżu grobów papieży. Uczyniono z niej patronkę muzyki i śpiewu kościelnego. Wspominana jest 22 listopada
Przysłowie: "Kiedy na Cecylję grzmi, rolnik o dobrym roku śni"
Kolor: niebieski
Kamień: turkus
|