Rodzaj: imię męskie
Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]
Pochodzenie:
Jest to imię pochodzenia łacińskiego, genetycznie cognomen od przymiotnika hilaris, (e lub hilarus, a, um) ?wesoły, pogodny (por. gr. hilarós). W Polsce imię poświadczone w 1204 i 1388 r. w formie Ilary. Znane jest to imię z żartobliwego wiersza dla dzieci "o panu Hilarym, który zgubił okulary".
Znaczenie i charakterystyka imienia:
Hilary to osoba o zmiennym nastroju, raz jest bardzo wesoły, a raz smutny i przygnębiony. Jest to mężczyzna konserwatywny, lojalny w stosunku do władzy i swoich postanowień. Bardzo rodzinny, kocha żonę i dzieci, ma szacunek do rodziców. Troszczy się o przyjaciół, lubi doradzać i pomagać innym. Lubi aktywnie spędzać czas, jest dowcipny, rzadko się obraża. Bardzo dokładnie wypełnia powierzone mu zadania. Hilary jest wielkim patriotą.
Patron: HILARY, BISKUP POITIERS Urodził się około r. 315 w rodzinie pogańskiej. Wykształcenie otrzymał staranne, co podziwiali już współcześni, np. Hieronim. Nadaremnie szukał jednak u filozofów pogańskich odpowiedzi na pytania dotyczące losu człowieczego. Zetknąwszy się z Ewangelią, przyjął chrzest. Żył odtąd zapewne w gorliwym wyznawaniu swej wiary, skoro około r. 350 wybrano go na biskupa Poitiers, mimo że był żonaty. Wkrótce potem stanął wobec problemu arianizmu, dotąd na Zachodzie mało znanego. Gdy synody w Arles (353) i Mediolanie (355) opowiedziały się przeciw Atanazemu, przeciwstawił się powszechnemu niemal prądowi i odsunął się od sprzyjającego arianizmowi Saturnina z Arles. Wkrótce potem musiał się stawić na synodzie w Beziers, gdzie złożono go z urzędu i wysłano na wygnanie do Frygii (356). Przebywając na Wschodzie, zapoznał się dobrze z teologią grecką. Na synodzie w Selencji w 359 r. wystąpił przeciw radykalnemu arianizmowi, za co został jako "mąciciel pokoju" odesłany do Galii. Wróciwszy do rodzinnego Poitiers, współpracował jeszcze ze św. Marcinem. Nie znamy jednak jego działalności z ostatnich lat życia. Nawet niewiadomy jest dokładny rok jego śmierci, Uważa się, że zmarł albo w 367, albo 368 roku. Jako dzień wspomnienia przyjęto 13 stycznia.
Kolor: żółty
Kamień: cytryn
|