Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Leon

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 1 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Jako imię własne pojawia się już u starożytnych Greków. Greckie Leon było pierwotnie zdrobnieniem imion dwuczłonowych typu Leó-chares, Auto-león, Panta-león. Samo skrócenie Leon rozumieli Grecy, jak się wydaje, jako równe nazwie pospolitej león ?lew. Już od postaci Leon pochodzi, jako doryckie patronimicum, imię własne Leonidas. U Słowian, główne na Rusi, greckie Leon zostało przetłumaczone jako Lew i używane jest do dziś w antroponimii, np. Lew Tołstoj; potoczna wymowa moskiewska brzmi Low, do czego zdrobnieniami są Lowa, Lowka i Lola. W Polsce w średniowieczu imieniem własnym była prawdopodobnie tylko forma Leon, a Lew pojawia się jako nazwisko (np. Stanisław Lew w 1445 r.), bądź też jako imię ruskie (Lew Ruthenus z 1445 r.). Po unii polsko-litewskiej pojawia się w dokumentach historycznych imię Lew. Od ruskiej postaci tego imienia, czyli Lew, utworzono zdrobnienie Lewek, Lewk i Lewko, przy pomocy którego często w źródłach określano także Żydów. Czy tu jednak nie nastąpiło zmieszanie między zdrobnieniem od Lew i od żydowskiego imienia Lewi, trudno powiedzieć. Taki mieszany charakter mają pochodne nazwiska typu Lewicki, Lewin, Lewisz, Lewkowicz, Lewkowski itp. Zdrobnienia od imienia Leon to Leoś, Leosiek. Rzadko spotykana żeńska odmiana tego imienia Leonia.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Leon jest odważny, szybko podejmuje decyzje, a wszelkie niepowodzenia nie zrażają go. Jest inteligentny, kulturalny i sprawiedliwy, posiada świetną intuicję. Leon na co dzień jest koleżeński, układny w towarzystwie i lojalny wobec władzy. Jest to mężczyzna silny zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Znaczenie imienia Leon

Patron: Jako imię własne pojawia się już u starożytnych Greków. Greckie Leon było pierwotnie zdrobnieniem imion dwuczłonowych typu Leó-chares, Auto-león, Panta-león. Samo skrócenie Leon rozumieli Grecy, jak się wydaje, jako równe nazwie pospolitej león ?lew. Już od postaci Leon pochodzi, jako doryckie patronimicum, imię własne Leonidas. U Słowian, główne na Rusi, greckie Leon zostało przetłumaczone jako Lew i używane jest do dziś w antroponimii, np. Lew Tołstoj; potoczna wymowa moskiewska brzmi Low, do czego zdrobnieniami są Lowa, Lowka i Lola. W Polsce w średniowieczu imieniem własnym była prawdopodobnie tylko forma Leon, a Lew pojawia się jako nazwisko (np. Stanisław Lew w 1445 r.), bądź też jako imię ruskie (Lew Ruthenus z 1445 r.). Po unii polsko-litewskiej pojawia się w dokumentach historycznych imię Lew. Od ruskiej postaci tego imienia, czyli Lew, utworzono zdrobnienie Lewek, Lewk i Lewko, przy pomocy którego często w źródłach określano także Żydów. Czy tu jednak nie nastąpiło zmieszanie między zdrobnieniem od Lew i od żydowskiego imienia Lewi, trudno powiedzieć. Taki mieszany charakter mają pochodne nazwiska typu Lewicki, Lewin, Lewisz, Lewkowicz, Lewkowski itp. Zdrobnienia od imienia Leon to Leoś, Leosiek. Rzadko spotykana żeńska odmiana tego imienia Leonia.

Przysłowie: "To nie on, to Leon"

Kolor: czerwony

Kamień: jaspis





system komentarzy zapewnia Disqus