Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce Prywatności [przeczytaj].    AKCEPTUJĘ    Nie zgadzam się    [Zamknij]

Znaczenie imiona męskie żeńskie pochodzenie imienia imieniny numerologia...

Znaczenie imienia Stefan

Rodzaj: imię męskie

Wartość numerologiczna: 2 [wibracja liczby]

Pochodzenie:

Imię greckie Stephanos pochodzące od rzeczownika Stephanos ?wieniec, korona. W Polsce znane w postaciach: Szczepan (od X wieku) oraz Stefan. Formy te z czasem stały się dwoma niezależnymi imionami. Forma Stefan występowała w sferach wyższych, a Szczepan u ludu. Formami spieszczonymi są; Stefek, Stefcio, Stefuś. Imię to nosił król polski, Stefan Batory (1533-1586). Od imienia Stefan pochodzą nazwiska: Stefek, Stefczyk, Stefanowicz, Stefański, Stefanowski itp.


Znaczenie i charakterystyka imienia:

Stefan to mężczyzna konserwatywny, ma stałe przekonania i potrafi bronić swoich idei. Jest kulturalny, ambitny i inteligentny. Jest wrażliwy na otoczenie, potrafi radzić i pomagać innym. Stefan to typ człowieka, który daje się kochać i szanować. Kocha swoją żonę, lubi dzieci, ceni dom i rodzinę, do której ma szacunek. Mówi się, że jest złotą rączką do wszystkiego. Lubi przyjaciół i spotkania towarzyskie. Często odwiedza znajomych i sam też organizuje przyjęcia. Jest człowiekiem wierzącym.

Znaczenie imienia Stefan

Patron: STEFAN MŁODSZY Nazywano go "młodszym" dla odróżnienia od św. Szczepana. Urodził się około r. 713 w Konstantynopolu. Wcześnie został mnichem na górze św. Auksencjusza niedaleko Nikomedii (Bitynia). Potem obrano go opatem. Gdy za panowania Konstantyna V Kopronima wzmógł się spór o cześć świętych obrazów, stanął na czele ich obrońców i naraził się na okrutne prześladowanie. W czerwcu 762 r. cesarz zażądał od niego, by podpisał uchwały "synodu" z r. 753, potępiającego cześć obrazów. Kiedy odmówił, zamknięto go w jakimś klasztorze niedaleko św. Auksencjusza, a następnie wśród zniewag zawleczono do jakiejś miejscowości bliżej stolicy. Przez jakiś czas był więziony na jednej z wysepek na Morzu Marmara. Przyprowadzony wreszcie do Pałacu Cesarskiego miał rozmowę z cesarzem, następnie wtrącono go do więzienia publicznego. Zastał w nim przeszło trzystu mnichów, jak on, obrońców czci obrazów. Jeszcze raz przedłożono mu uchwały nielegalnego synodu. Potem pochlebcy z otoczenia cesarskiego okrutnie go pobili. Wskutek bicia zmarł 20 lub 28 listopada 764 r.

Przysłowie: "Za króla Batorego stało się wiele dobrego"

Kolor: złoty

Kamień: rubin





system komentarzy zapewnia Disqus